Rusza ósme Smart City Forum pod patronatem BiznesAlert.pl. Obrady otworzyli prezydenci miast, które chcą być „zwinne”.
VIII edycja Smart City Forum to forum przedwyborcze – mówił Maciej Bluj, Wiceprezydent Miasta Wrocławia, Przewodniczący Rady Programowej wydarzenia. Wspomniał o tym, że nie jest łatwo na nowo pokazywać te same tematy, ale to, co kilka lat temu było w fazie badań, dziś jest wdrażane. – Technologia jest dla ludzi, ważne żeby ich oczekiwania mieszkańców i nasze możliwości się spotkały. Ważne żebyśmy byli młodym społeczeństwem, ważne żebyśmy byli świadomym społeczeństwem – mówił Bluj. – Nie uciekamy od trudnych tematów. Takim tematem jest smog. To nie tak, że smogu nie było lata temu. Nasza świadomość nie była tak duża jak teraz – mówił Bluj, zapowiadając jakie tematy poruszone będą w czasie dwudniowej konferencji. – To, co charakteryzuje smart w zarządzaniu miastem to zwinność – zaznaczył Wiceprezydent Bluj. Bluj dodał także, że wyzwaniami dla miast są zarówno cyberbezpieczeństwo i dostęp do danych.
Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania, w wystąpieniu otwierającym mówił o jego doświadczeniach z wizyty w Izraelu i jakości zarządzania kryzysowego w tym kraju. – Kiedy mówimy smart, zastanawiamy się jak będą wyglądały miasta za 5, 10, 15 lat to takie spotkania i wymiana doświadczeń dają nam szansę na przygotowanie się. Jaśkowiak mówił o tym, że miasta mają zadanie: jak przygotować się na e-commerce. – Cieszę się, że elektronika wspiera zarządzanie miastem – dodał Jaśkowiak.
– Będziemy poszukiwali źródeł finansowania projektów, które chcemy zaproponować mieszkańcom. Jeśli dziś popatrzeć na miasta, to są to miasta skoncentrowane na mieszkańcach, którzy partycypują w zarządzaniu. Budujemy miasto otwarte – zaznaczył prezydent Lublina Krzysztof Żuk w wystąpieniu inauguracyjnym. Wyzwaniami na najbliższe lata jego zdaniem będzie opieka nad seniorami. – Patrząc na alokację środków, będziemy mieli ogromne środki na infrastrukturę i rozwój usług dla seniorów. Takie są ogromne potrzeby naszych miast. Lublin ma około 350 tysięcy mieszkańców, w tym 80 tysięcy seniorów, 20 tysięcy osób niepełnosprawnych – to są wyzwania dla miast. – Szeroko rozumiana jakość życia determinuje to, jakie aktywności podejmują mieszkańcy miast.