Walka ze smogiem pochłonie 130 mld złotych. Efekty za 5-10 lat

7 czerwca 2018, 13:15 Alert

Program „Czyste Powietrze” pochłonie 130 mld zł, z problemem smogu chcemy sobie poradzić w ciągu 5-10 lat – zadeklarował w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Smog nad Krakowem / fot. Wikimedia Commons
Smog nad Krakowem / fot. Wikimedia Commons

W czwartek w KPRM ma nastąpić uroczyste podpisanie porozumienia ws. realizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

Morawiecki podkreślił, że program ma za zadanie „zastopować smog” i ma doprowadzić do tego, aby w ciągu 5-10 lat mieć w Polsce czystsze powietrze. Premier poinformował, że na program będą się składać wielomiliardowe fundusze na rzecz termomodernizacji oraz podniesienia efektywności energetycznej naszych domostw. Będą to dotacje dla tych, których nie stać na termomodernizację, oraz na ulgi – dodał.

„Ten program pochłonie ok. 130 mld zł” – zaznaczył szef rządu.

33 miasta

W konsultacjach publicznych dot. programu „Czyste Powietrze” brały udział 33 miasta; w nich zostanie przeprowadzony pilotaż, który obejmie termomodernizację – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek w KPRM odbyła się konferencja prezentująca realizację programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

Premier podkreślił, że w tym programie samorządy i administracja publiczna są dla rządu ważnym partnerem. „Zakończyliśmy konsultacje projektu wspierające termomodernizację budynków jednorodzinnych” – powiedział Morawiecki.

Wyjaśnił, że w konsultacjach brały udział 33 polskie miasta z listy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Lista ta obejmuje 50 miast najbardziej zanieczyszczonych substancjami szkodliwymi. Zaznaczył, że w tych polskich miastach zostanie przeprowadzony pilotaż programu.

Morawiecki przypomniał, że 22 maja Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy likwidujący akcyzę na gaz CNG i LNG, które używane są jako paliwa silnikowe. „To rozwiązanie ma na celu walkę ze smogiem komunikacyjnym” – dodał.

„Możemy walczyć ze smogiem skutecznie, z jego przyczynami, nie jest to zadanie na rok, dwa, a na wiele lat. Problemów, które narastały przez dziesięciolecia nie da się rozwiązać w parę chwil” – podkreślił premier.

Zadeklarował, że jeśli „notyfikacja ze strony Komisji Europejskiej (ws. programu „Czyste Powietrze” – PAP) przyjdzie pozytywna, to jeszcze w lipcu przyjmiemy bardzo ważne regulacje w tym obszarze”.

Wydatki na termomodernizację budynku będzie można odliczyć od dochodu

W ramach tworzenia zachęt do walki ze smogiem, podatnik będzie mógł odliczyć od dochodu wydatki związane z termomodernizacją budynków jednorodzinnych – zapowiedziała w czwartek minister finansów Teresa Czerwińska.

Minister finansów podczas konferencji w KPRM, na której przedstawiono założenia programu „Czyste Powietrze” zwróciła uwagę, że walka ze smogiem, walka o czyste powietrze wymaga wielu zadań, instrumentów, ale i też zachęt dla obywateli.

„Przygotowujemy w tej chwili rozwiązanie, które w podatku PIT, czyli w podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie przewidywało taką preferencję podatkową dla podatników, którzy rozliczają się według skali 19 proc. czy też dla tych, którzy płacą podatek ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych” – powiedziała Czerwińska.

Minister poinformowała, że taka ulga podatkowa będzie adresowana do tych, którzy „wcześniej nie korzystali z żadnych form pomocy państwa w rozwiązywaniu problemów zwianych z termomodernizacją”. „Podatnik będzie mógł odliczyć wydatki związane z termomodernizacją budynków jednorodzinnych mieszkalnych od dochodu. Mówimy o termomodernizacji efektywnej, czyli takiej, która będzie zakończona przeprowadzonym audytem energetycznym” – poinformowała.

Polska Agencja Prasowa

AKTUALIZACJA: 07.06.2018 r., godz. 13:20