Ministerstwo Środowiska będzie rozmawiać z Komisją Europejską o zmianach w programie Czyste Powietrze

19 czerwca 2019, 12:30 Alert

-Na początku lipca planowane jest spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Banku Światowego podczas którego zaprezentujemy zmiany, które zostaną wprowadzone w programie – podaje ministerstwo środowiska w komunikacie. 

Jak zapewnił resort, Program Czyste Powietrze będzie wchodził w kolejne fazy modyfikacji, tak aby móc na bazie rozbudowanego sytemu uruchomić środki europejskie w ramach nowej perspektywy finansowej.

-Poprawa jakości powietrza stanowi priorytet dla polskiego rządu oraz resortu środowiska. Dlatego 19 września 2018 roku uruchomiony został program priorytetowy Czyste Powietrze, w ramach którego możliwe jest udzielenie wsparcia termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz wymiany źródeł ogrzewania. Jego realizacja planowana jest do 2029 roku – podkreśla ministerstwo. Jak informuje resort, zainteresowanie programem od początku jego uruchomienia, czyli od 19 września 2018 r., ciągle wzrasta. Do 14 czerwca 2019 r. w całej Polsce złożono blisko 60 tys. wniosków o dofinansowanie na kwotę przekraczającą 1,4 mld złotych.

Resort zapewnia, że aby zwiększyć efektywność programu, minister środowiska zwrócił się do wszystkich gmin w Polsce z zaproszeniem do włączenia się w proces przyjmowania i rozpatrywania wniosków. W ciągu kilku dni zainteresowanie takim rozwiązaniem wyraziło już ponad 500 gmin.

-We wszystkich wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej złożone wnioski są rozpatrywane terminowo, czyli zgodnie z regulaminem programu w ciągu 90 dni. Dotychczas wojewódzkie fundusze podjęły już ponad 21 tys. uchwał, o udzieleniu dofinansowania, na kwotę ponad 370 mln złotych, a w przypadku pozytywnie rozpatrzonych wniosków systematycznie podpisywane są umowy z Beneficjentami programu. Tempo podejmowania decyzji o dofinansowaniu wyraźnie wzrasta wraz z postępami w realizacji programu. Do 14 czerwca w całym kraju podpisano już ponad 15 tys. umów na kwotę ponad 253 mln zł i z każdym dniem liczba ta wzrasta – podkreśla resort.

-Już na tym etapie jest to jeden z największych programów poświęconych termomodernizacji, jaki kiedykolwiek był realizowany w Polsce.Wspólnie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej udoskonalamy też sam proces składania wniosków, pamiętając równocześnie o prawidłowym wydatkowaniu środków publicznych podkreśla ministerstwo.

Resort przypomina także, że przez pierwsze 3 tygodnie 2019 r. program był zawieszony ze względu na konieczność dostosowania programu do zastosowania ulgi termomodernizacyjnej, co skutkowało m.in. modyfikacją zapisów w programie oraz zmianą formularza wniosku o dofinansowanie.

KE stawia ultimatum ws. programu Czyste Powietrze