Guła: W walce ze smogiem potrzebne są przede wszystkim regulacje

17 kwietnia 2019, 13:00 Środowisko

-W walce ze smogiem oprócz kampanii informacyjnych potrzebne są przede wszystkim regulacje. Problem w tym, że przyjmowanie ich jest kontrowersyjne – powiedział prezes Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła na konferencji „Czyste Ciepło 2030. Strategia dla ciepłownictwa” zorganizowanej przez Forum Energii. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Prezes Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła. Fot. BiznesAlert.pl
Prezes Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła. Fot. BiznesAlert.pl

– Kwestia komunikacji ze społeczeństwem powinna mieć duże znaczenie w okresie transformacji. Kampanie informacyjne to jednak tylko jeden z elementów walki o czyste powietrze i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Powinna mieć ona trzy filary: regulacje, programy i wsparcie finansowe oraz komunikacja – powiedział Guła.

Dodał, że w Polsce boimy się komunikować społeczeństwu trudne zmiany: – Nie potrafią tego robić także politycy, ale bez tego nie rozwiążemy problemu smogu. Można szukać analogii w innych obszarach, które szkodziły jakości powietrza, na przykład sprawie benzyny ołowiowej. Problem ten został wyeliminowany właśnie poprzez regulacje. Gdyby w grę wchodziły wyłącznie kampanie informacyjne, benzyna ta byłaby wciąż dostępna i tania, więc byłyby one bezskuteczne. Problem w tym, że w przeciwieństwie do kampanii informacyjnych, przyjmowanie regulacji jest kontrowersyjne. Nie bójmy się komunikować ważnych i koniecznych reform – zaapelował prezes Polskiego Alarmu Smogowego.