AktualnościAtomEnergetyka

Czechy chcą małego atomu od Rolls-Royce’a. Ekolodzy z Pragi stawiają szlaban

Inżynier firmy Rolls-Royce. Fot. freemalaysiatoday.com/Rolls-Royce

Inżynier firmy Rolls-Royce. Fot. freemalaysiatoday.com/Rolls-Royce

Rolls-Royce, brytyjski producent ekskluzywnych samochodów, ma rozwijać technologię małych reaktorów modułowych w Europie. Współpracą z Brytyjczykami interesują się Czesi, którzy chcą „stanąć przy narodzinach małego atomu”. Pomysł krytykują organizacje proekologiczne, uznające projekty małych reaktorów SMR za ryzykowne i niepotrzebne.

Firma Rolls-Royce kojarzy się z ekskluzywnymi markami samochodów. Jest to jednak także producent małych reaktorów modułowych (SMR). Najnowsza konstrukcja tej brytyjskiej firmy na rynek czeski będzie miała moc 470 MW i będzie oparta na małym reaktorze wodno-ciśnieniowym. Jest to pojemność większa niż innych reaktorów typu SMR, które nie przekraczają z zasady 300 MW. We wrześniu 2024 roku premier Czech – Peter Fiala, zapowiedział budowę małego reaktora razem z firmą Rolls-Royce. Zdaniem niektórych ekspertów jest to jednak kosztowny i ryzykowny projekt.

Koncepcja reaktora SMR firmy Rolls-Royce, fot. Rolls-Royce; źródło: nuclear.pl
Koncepcja reaktora SMR firmy Rolls-Royce, fot. Rolls-Royce; źródło: nuclear.pl

Krytyka ze strony organizacji proekologicznych

Niemiecka fundacja Heinricha Bölla, bliska ideowo partii Zielonych oraz czeskie Stowarzyszenie Ochrony Środowiska Calla, wydały publikację: „Małe reaktory modułowe na rynek czeski – aktualizacja 2024”. W raporcie zawarta jest teza, że projekty małych reaktorów SMR są ryzykowne, do czasu aż nie zostanie uruchomiona ich większa liczba. Twórcy raportu uważają, że projekt SMR jest w Czechach ryzykowny i dlatego Rolls-Royce potrzebował wsparcia państwowego dostawcy energii ČEZ. Ich zdaniem „żaden z modułowych projektów reaktorów, w tym Rolls-Royce SMR, nie został jeszcze zademonstrowany w praktyce, a sam Rolls-Royce nigdy nie dostarczył reaktorów jądrowych do elektrowni. Wydaje się rozsądne poczekać, aż budowa i eksploatacja zostaną przetestowane w praktyce.”

Zdaniem Edvarda Sequensa, eksperta ds. energii w Calla, w przypadku SMR w Czechach: „zarówno ČEZ, jak i inni potencjalni inwestorzy nie liczą na ich rzeczywiste wykorzystanie…”. Klára Pleskačová, Kierownik Programu Energii i Klimatu w Heinrich-Böll-Stiftung Prague, twierdzi, że „Energia jądrowa domaga się uwagi w Europie i na całym świecie, tym razem poprzez SMR. Nie tylko nie są tak małe, jak sugeruje ich nazwa, ale także nie reprezentują niezawodnej i bezpiecznej technologii, w którą warto zainwestować w tej chwili.”

Pozytywne nastawienie czeskiego rządu

Zdaniem czeskiego rządu fakt, że Rolls-Royce dopiero tworzy swój łańcuch dostaw, stwarza okazję dla tamtejszych firm, aby „stanąć przy jego narodzinach i uczestniczyć w maksymalnie możliwym zakresie”. Czeski premier – Petr Fiala, powiedział jeszcze w lipcu 2024 roku, że „małe reaktory modułowe mogą być kluczową technologią, zapewniającą bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości. Dlatego od początku staramy się nie tylko je budować, ale także uczestniczyć w ich globalnej produkcji i rozwoju. Ponadto ustanowienie strategicznego partnerstwa między ČEZ a Rolls-Royce SMR będzie wielką szansą dla czeskich firm, które mają wieloletnie doświadczenie w przemyśle jądrowym”.

Minister Przemysłu i Handlu Jozef Síkela powiedział natomiast, że: „Ta technologia może nie tylko zapewnić wystarczającą ilość energii elektrycznej w przystępnych cenach, ale także wesprzeć nasze wysiłki na rzecz dekarbonizacji i bezpiecznego przejścia na czyste źródła energii. Ponadto ta współpraca jest również świetną okazją dla czeskiego przemysłu. Nasze firmy mogą być częścią globalnego łańcucha dostaw od samego początku i przyczynić się do rozwoju tej obiecującej technologii.”

World Nuclear News zauważa, że Republika Czeska otrzymuje obecnie około jednej trzeciej energii elektrycznej z czterech jednostek VVER-440 w Dukovany, które rozpoczęły działalność między 1985 a 1987 rokiem, oraz dwóch działających jednostek VVER-1000 w Temelín, które rozpoczęły pracę w 2000 i 2002 roku. Natomiast czeska mapa drogowa SMR została opublikowana i zatwierdzona w 2023 roku, określając opcje dla dostawców tej technologii i identyfikując 45 potencjalnych lokalizacji a także modele inwestorów. Jest to wizja dla małych reaktorów modułowych, które mają uzupełnić duże jednostki jądrowe od lat 2030-2040.

Czeski pomysł na energię atomową, gdzie duże elektrownie są uzupełniane przez SMRy, jest sensowny, ponieważ uwzględnia dywersyfikację, która może okazać się kluczowa w momentach kryzysowych. Nie jest nowością krytyka rozwiązań w zakresie energetyki jądrowej przez organizacje ekologiczne. Polemika jest potrzebna, ale przykład Niemiec, które przez wyłączenie reaktorów, są w niekomfortowej sytuacji energetycznej, wskazuje na zwycięzcę tej dyskusji.

Marcin Jóźwicki

Premier Bawarii chce energii z czeskiego atomu, a władze okręgowe ostrzegają przed uzależnieniem


Powiązane artykuły

Marosz Szefczovicz. fot. COP24

KE i Ukraina wstępnie zgadzają się na nową umowę handlową

Komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz ogłosił w poniedziałek, że Komisja Europejska i Ukraina wstępnie porozumiały się w sprawie nowej umowy...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....
Szyb górniczy. Fot. KGHM

KGHM zbuduje trzy nowe szyby górnicze w Zagłębiu Miedziowym

KGHM wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Gigant miedziowy rozpoczyna prace polegające na rozpoznaniu geologiczno-hydrologicznym projektów GG-2...

Udostępnij:

Facebook X X X