Sobótka-Demianowska: Autobusy elektryczne będą ciche, ładowarki niekoniecznie

28 marca 2019, 17:45 Innowacje
Kongres MOVE w Poznaniu. Fot. BiznesAlert.pl
Kongres MOVE w Poznaniu. Fot. BiznesAlert.pl

– W ABB zastanawiamy się jak wyeliminować niektóre problemy związane z elektromobilnością, na przykład hałas w strefie publicznej. Autobusy elektryczne będą ciche, ale ładowarki mogą wydawać dźwięki –  powiedziała Katarzyna Sobótka-Demianowska odpowiedzialna za elektromobilność w firmie ABB na Kongresie MOVE w Poznaniu. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

– Elektromobilność jest pewną zmianą, która wymaga elastyczności, czyli DNA naszej firmy. Wymaga się, żeby na dłuższych trasach możliwe było ładowanie punktowe. Ładujemy też autobusy autonomiczne. Jednak najważniejsza jest niezawodność – mówiła przedstawicielka ABB.

Dodała, że oprócz samej technologii ważna jest kwestia komunikacji i serwisu: – Ważne też jest bezpieczeństwo dla użytkowników i kwestie środowiskowe. W centrum badawczym ABB w Krakowie zastanawiamy się nad rozwiązywaniem takich problemów jak hałas w przestrzeni publicznej. Autobus sam w sobie nie będzie wydawał dźwięków, ale podczas ładowania można będzie słyszeć różnego rodzaju piski i szumy. Mieszkańcy miast, w których będą instalowane ładowarki będą musieli się wypowiedzieć, czy zgodzą się na takie zjawisko – powiedziała Sobótka-Demianowska.