EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.InfrastrukturaKoleje

Soja: Tauron Sprzedaż chce budować dobrą ofertę gazową

W styczniu Gaz – System podpisał nowe umowy ramowe na przesył paliwa gazowego z kilkoma spółkami energetycznymi, rozpoczął również operacyjną współpracę w zakresie obrotu gazem z PKP Energetyka.

Wśród podmiotów, które zdecydowały się na zawarcie umowy przesyłowej z Gaz- Systemem są PKP Energetyka, Centrum Energetyczne, Tauron Sprzedaż oraz duńska spółka Neas Energy.

Jak mówi Rafał Soja, wiceprezes zarządu Tauron Sprzedaż wieloletnie doświadczenia biznesowe grupy w branży energetycznej, znajomość potrzeb klientów oraz uwarunkowań prawnych i ekonomicznych funkcjonowania sektora energetyki to niewątpliwe atuty, które jego przekonaniu zaowocują również na rynku sprzedaży paliwa gazowego.

– Naszą niewątpliwą siłą jest również kadra wykwalifikowanych specjalistów oraz korzystanie z najnowszych rozwiązań informatycznych. To wszystko gwarantuje nie tylko wysoki poziom świadczonych usług, jest również bazą do budowania korzystnej oferty sprzedaży gazu – dodaje wiceprezes Taurona Sprzedaż.

Wojciech Szwankowski, członek zarządu i dyrektor handlowy PKP Energetyka komentując aktywność spółki na rynku gazu zwraca uwagę, że jej celem jest stworzenie oferty opartej na trzech filarach: energii elektrycznej, gazie oraz usługach okołoenergetycznych.

– Wdrażając pakiet produktowy, chcemy wykorzystać nasze istotne atuty, takie jak siły sprzedażowe oraz biura w 15 największych miastach Polski – mówi wiceprezes i dodaje, że o potencjale spółki stanowią też długoletnie relacje z dużymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi, które aktualnie kupują od PKP Energetyka energię elektryczną, a wśród których jest wiele spółek korzystających na co dzień z gazu.

Natomiast Grzegorz Bruski, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu, Energetyczne Centrum podkreśla, że niedawne uwolnienie rynku gazu daje takim EC szansę rywalizowania o klienta na warunkach konkurencji rynkowej. Zapowiada jednocześnie, że spółka zaoferuje klientom sprzedaż gazu i energii elektrycznej w pakiecie za niższą cenę.

– Z niecierpliwością oczekujemy rozpoczęcia działalności handlowej na polskim rynku, gdyż lokalizacja Polski pozwoli na połączenie Europy Zachodniej ze wschodnimi rynkami gazu – mówi Henrik Jørgensen, dyrektor odpowiedzialny za obrót gazem w spółce Neas Energy. Według jego deklaracji spółka ta planuje import gazu w celu odsprzedaży w kontraktach OTC oraz poprzez Towarową Giełdę Energii.

– Jeśli tylko ceny osiągną atrakcyjny dla nas poziom, rozważamy również rozpoczęcie działalności w obszarze magazynowania gazu – dodał Jørgensen.

W ramach modelu kontraktowego zaproponowanego w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej, Gaz -System podpisuje z klientami ramowe umowy przesyłowe, które są uzupełniane o przydział przepustowości i zdolności przesyłowej. Jak podkreśla spółka model ten pomaga elastycznie reagować na potrzeby przesyłowe klientów Operatora i realizować je w oparciu o taryfę entry-exit.

W ocenie Gaz-Systemu wzrost aktywności uczestników rynku gazu widoczny poprzez wolumen paliwa gazowego sprzedanego w transakcjach OTC, który w styczniu 2014 wyniósł 10,8 TWh, przy czym w całym 2013 roku realizacja transakcji OTC wyniosła 28,5 TWh. Na Towarowej Giełdzie Energii w pierwszym miesiącu 2014 roku obrót wyniósł według nominacji: 0,33 TWh, zaś w roku kalendarzowym 2013 realizacja transakcji na TGE wyniosła ponad 1,05 TWh gazu ziemnego.

Źródło: CIRE.PL


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X