Nowa szefowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest gotowa do finansowania atomu, o co apelowała Francja oraz polski minister finansów Andrzej Domański. Została wybrana staraniami Francji, której firma chciałaby budować elektrownię jądrową w drugiej lokalizacji w Polsce.
Financial Times przypomina, że była minister gospodarki Hiszpanii Nadia Calvino została wybrana na szefową EBI staraniami Francji, która domagała się w zamian poparcia finansowania atomu oraz obronności ze środków tej instytucji unijnej. – Francja przyjmuje z zadowoleniem stanowisko EBI uznające znaczenie tego sektora – podał ministerstwo finansów tego kraju cytowane przez FT. Calvino mówiła jednak głównie o małych reaktorach jądrowych.
– Wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest niezbędne dla kluczowych wyzwań, tj. transformacji energetycznej i wejścia w energię jądrową, a z drugiej gigantycznych inwestycji w przemysł obronny – przyznał minister finansów Andrzej Domański, cytowany w komunikacie resortu po spotkaniu z jego odpowiednikami w Unii. 23-24 lutego 2024 roku w Gandawie odbyło się nieformalne posiedzenie Rady ECOFIN.
Polska i Francja współpracowały już w przeszłości w ramach sojuszu na rzecz energetyki jądrowej broniąc zapisów o atomie w tak zwanej taksonomii unijnej regulującej zasady finansowania megaprojektów. Były one proponowane przez Komisję Europejską i do pewnego czasu blokowane przez Niemcy tradycyjnie antyjądrowe. Jednakżę Berlin, Paryż i Warszawa zadeklarowały intensyfikację współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego w 2024 roku.
Polacy wciąż nie wybrali drugiej lokalizacji elektrowni jądrowej. Wybrali pierwszą na Pomorzu w Lubiatowo-Kopalino i technologię AP1000 od Westinghouse. BiznesAlert.pl ustalił jednak, że trwają rozmowy na temat możliwości zapewnienia technologii w drugiej lokalizacji przez francuski EDF (reaktor EPR). Wśród lokalizacji jest wymieniany Bełchatów.
Financial Times / Wojciech Jakóbik
Domański: Atom w Polsce potrzebuje Europejskiego Banku Inwestycyjnego