EnergetykaKolejeRopaWszystko

Sokołowski: Ropa PGNiG sprawdza się w naszej rafinerii

Siedziba Grupy LOTOS.

W tym roku rafineria LOTOSU w Gdańsku wzbogaciła się o kolejne źródło dostaw ropy naftowej. Chodzi o surowiec wydobywany w kopalni gazu ziemnego i ropy naftowej Lubiatów zarządzanej przez PGNiG.

Wcześniej ropa do gdańskiej rafinerii trafiała rurociągiem Przyjaźń oraz drogą morską przez Naftoport. Teraz surowiec dostarczany jest również cysternami kolejowymi. Przewozy realizuje spółka LOTOS Kolej, jeden z największych przewoźników towarowych w Polsce.

Pierwsze miesiące przerobu potwierdzają, że walory ropy z PGNiG to przede wszystkim niska zawartość siarki oraz duża ilość lekkich frakcji benzynowych.

– Ropa ta pochodzi z polskich kopalń i cieszę się, że nasz partner – PGNiG – rozwija krajowe wydobycie i zaopatruje nas w lekką, wysokiej jakości niskosiarkową ropę, którą przerabiamy wraz z innymi gatunkami surowca, maksymalizując i optymalizując naszą produkcję – mówiMarek Sokołowski, wiceprezes oraz dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy LOTOS S.A.

– Wydobycie ropy naftowej w PGNiG od wielu lat pozostaje ważnym obszarem działalności spółki. Cieszymy się, że w obszarze handlu ropą pozyskaliśmy tak znaczącego klienta, jakim jest Grupa LOTOS oraz że surowiec przez nas produkowany jest przerabiany na instalacji rafinerii w Gdańsku – mówi Bartłomiej Korzeniewski, dyrektor Oddziału Obrotu Hurtowego PGNiG SA.

W 2013 r. LOTOS i PGNiG podpisały 5-letnią umowę na dostawy ropy z krajowych kopalń PGNiG. Większość surowca dostarczanego z PGNiG do rafinerii w Gdańsku pochodzi z największej w kraju kopalni Lubiatów. Dostawy surowca dla Grupy LOTOS będą realizowane w latach 2015 – 2019 z możliwością przedłużenia umowy na czas nieoznaczony. Jednorazowo PGNiG dostarcza ok. 1,5 tys. ton, a zakontraktowana ilość ropy pozwala na organizację nadań kolejowych co drugi dzień. Jej odbiór i przerób w Gdańsku umożliwia specjalny terminal do rozładunku o wydajności 0,5 mln t/r. Zgodnie z umową rocznie do Grupy LOTOS ma trafiać ok. 275 tys. ton ropy naftowej.

Surowiec z bocznic oddziału PGNiG w Zielonej Górze transportuje do Gdańska spółka LOTOS Kolej. To nie jedyna forma współpracy tego przewoźnika z PGNiG. Kolejowa spółka LOTOSU przejęła kompleksową obsługę manewrową bocznic PGNiG w Barnówku (woj. zachodniopomorskie) i Wierzbnie (woj. lubuskie). Przewozi też siarkę wydobywaną w kopalni Lubiatów do zakładu Grupy Azoty w Policach.


Powiązane artykuły

Rachunkowość. Źródło: Freepik

Polacy nie rozumieją rachunków za prąd? PIE: Potrzebują edukacji

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przedstawili raport, w którym wnioskują, że wiedza o własnym wykorzystaniu energii elektrycznej w polskich gospodarstwach...

Sztuczna inteligencja zoptymalizuje energetykę jądrową w USA 

Microsoft angażuje się we współpracę nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do usprawnienia procesu opracowywania dokumentacji wymaganej przy ubieganiu się o pozwolenia...
Adeeb Y Al Aama, gubernator Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), środek, i książę Abdulaziz bin Salman, minister energii Arabii Saudyjskiej. Źródło: GettyImages

Raport OPEC: Świat będzie zużywał coraz więcej ropy

W raporcie z 2025 roku na temat perspektyw globalnego popytu na ropę, Organizacja Krajów Eksplorujących Ropę Naftową (OPEC) szacuje, że...

Udostępnij:

Facebook X X X