Media

Protest IFJ po śmierci somalijskiego dziennikarza zabitego w ataku bombowym w Mogadiszu

Żałobne logo IFJ po śmierci somalijskiego dziennikarza graf.: IFJ

Atak bombowy w Mogadiszu przeprowadzony terrorystystów z Al-Shabaab doprowadził m.in. do śmierci somalijskiego dziennikarza Mohameda Abukara Mohameda, znanego również jako Dabaashe. Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) i Związek Dziennikarzy Somalijskich (NUSOJ) potępiły ten haniebny atak – napisano na stronie internetowej IFJ.

Dziennikarz Sirta TV Mohamed Abukar Mohamed był drodze do pracy, kiedy wybuch doprowadził do zawalenia się budynku w Mogadiszu. W ataku zginął m.in. Dabaashe.

Śmierć dziennikarza i blokada informacji

Odpowiedzialność za atak wzięła na siebie grupa terrorystyczna Al-Shabaab, której celem był konwój prezydenta Somalii Hassan Sheikh Mohamud podróżującego po dystrykcie Hamar Jajab w stolicy kraju Mogadiszu.

„Po wybuchu dziennikarze z Risaala Radio and TV, których biuro znajduje się w pobliżu miejsca ataku, pospieszyli, aby relacjonować zamach. Reporterów nie wpuszczono na miejsce tragedii. Była to decyzja agresywnych funkcjonariuszy policji” – podała IFJ. „Kilka godzin później uzbrojona policja wkroczyła do biur Risaala, nakazała przerwanie emisji kanałów radiowych i telewizyjnych oraz aresztowała pięciu dziennikarzy. Reporterzy zostali zwolnieni tego samego dnia po przesłuchaniu” – relacjonowano.

Protest NUSOJ i IFJ

Sekretarz generalny Narodowego Związku Dziennikarzy (NUSOJ) Omar Faruk Osman stanowczo potępił atak a także nieuzasadnione nękanie i zatrzymanie dziennikarzy Risaali. „Śmierć dziennikarza Mohameda Abukara Mohameda jest nieodwracalną stratą, która przerwała jego życie i opłakujemy jego tragiczną śmierć […]. Siły bezpieczeństwa muszą uznać, że dziennikarze nie są przeciwnikami, ale są niezbędni do wypełniania obowiązku informowania opinii publicznej” – napisał szef NUSOJ, które jest członkiem IFJ.

Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) reprezentuje ponad 600 tys. dziennikarzy w 146 krajach.

hub/ X/ IFJ/ NUSOJ


Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i człowiek. Fot. Freepik

Watykan apeluje o zarządzanie sztuczną inetligencją z poszanowaniem godności człowieka

Stolica Apostolska zaapelowała o „skoordynowane, globalne zarządzanie sztuczną inteligencją, oparte na poszanowaniu godności człowieka i jego podstawowych wolności” – podał...

Dlaczego TVP wycofała się z produkcji „Lalki”?

Mimo wcześniejszych zapowiedzi TVP wycofała się z produkcji ekranizacji serialu „Lalka” na podstawie powieści Bolesława Prusa. Nieoficjalnie mówi się, że...

Maria Vision Polska – nowa telewizja katolicka rodem z Meksyku

Na razie tylko w streamingu można oglądać meksykańską telewizję katolicką. I to w polskiej wersji językowej. Wkrótce jednak Maria Vision...

Udostępnij:

Facebook X X X