Aktualności

Rekonstrukcja rządu. 60 procent badanych nie wierzy, że pomoże

Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu. Premier zapowiedział rekonstrukcję rządu, według sondażu prawie 60 procent badanych nie wierzy, że pomoże ona koalicji wyjść z kryzysu. Fot.: PAP / Radek Pietruszka

59,3 procent badanych nie wierzy, że rekonstrukcja rządu pomoże w zażegnaniu kryzysu politycznego. Według ustaleń Rzeczpospolitej prawdziwe zmiany są rozważane na 2026 roku i obejmują odejście Donalda Tuska z funkcji premiera.

Rzeczpospolita opublikowała sondaż IBRiS dotyczący rekonstrukcji rządu. Łącznie 59,3 procent stwierdziło, że nie przyniesie ona rozwiązania trwającego kryzysu politycznego. Z tego 37,8 procent wybrało opcję „zdecydowanie nie pomoże”, a 21,5 procent „raczej nie pomoże”.

Niezdecydowanych było 9,4 procent ankietowanych, 25,4 procent jest zdania, że rekonstrukcja „raczej pomoże”, a 5,9 procent, że „zdecydowanie pomoże”. Wśród głosujących 62 procent elektoratu koalicji rządzącej jest zadania, że rekonstrukcja przyniesie pozytywne skutki (przeciwnego zdania jest 23 procent). 90 procent ankietowanych głosujących na opozycję uważa, że rekonstrukcja nie rozwiąże problemów rządu.

Badania przeprowadzono 11-12 lipa na 1171 osobach z całej Polski.

Rzeczpospolita ustaliła, że obecna rekonstrukcja jest określana w kręgach rządowych jako „ostatnia rekonstrukcja Tuska”. Kolejna miałaby odbyć się w 2026 roku i obejmować wymianę premiera oraz odświeżyć wizerunek koalicji przed wyborami do Sejmu.

Zmiany w MSZ

RMF FM ustaliło, że planowana rekonstrukcja obejmuje dymisję Andrzeja Szejny, wiceministra spraw zagranicznych, który od kilku miesięcy przebywa na przymusowym urlopie. Politykowi zarzuca się nieprawidłowości w rozliczaniu kilometrówek, a w mediach pojawiły się pogłoski o problemach związanych z nadużywaniem alkoholu. Szejna przekazał, że udał się na leczenie.

Szejna miał wrócić w lipcu, ale tak się nie stało. Oficjalnym powodem jest procedura ponowne dopuszczenia do informacji niejawnych.

Nie są to pierwsze doniesienia o dymisji. 14 lipca Polityka Insight podała informacje o powstaniu ministerstwa energetyki i dymisji Marzeny Czarneckiej, minister przemysłu. Media wymieniają też nazwiska innych ministrów, którzy mają zostać zdymisjonowani. Wskazani zostali Katarzyna Kotula (minister ds. równości), Adriana Porowska (ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego) i Marzena Okła-Drewnowicz (ministra ds. polityki senioralnej).

Rekonstrukcja rządu ma być przeprowadzona na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w dniach 22-25 lipca.

PAP / RMF FM / Biznes Alert / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...

Projekt budżetu UE. Saryusz-Wolski: to pakiet wsparcia dla Niemiec i Francji

Komisarz UE ds. budżetu Piotr Serafin przedstawił w środę propozycję unijnego budżetu na lata 2028-2034 o wartości 2 bilionów euro....

Ruszyły wypłaty 300+ na szkolne wyprawki. ZUS apeluje: Nie zwlekaj z wnioskiem

Już ponad 1,1 mln wniosków złożono w pierwszych dniach lipca w ramach programu „Dobry Start”, popularnie nazywanego 300+. – Pierwsze...

Udostępnij:

Facebook X X X