BezpieczeństwoEnergetykaOnetWykop

Spadający popyt i geopolityczne napięcia, czyli trudne lata dla rynku ropy 

ropa wydobycie ropy

Gospodarcza niepewność, narastające napięcia handlowe i niespójne działania producentów pogłębiają destabilizację na rynku ropy. Spadające prognozy popytu i ceny poniżej 60 dolarów za baryłkę zapowiadają, że okres niestabilności może potrwać co najmniej do 2026 roku. 

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) obniżyła prognozę wzrostu popytu na ropę w 2025 roku z 1,03 milionów do 730 tysięcy baryłek dziennie z powodu wpływu ceł nałożonych przez administrację Trumpa. 

ー Chociaż import ropy naftowej, gazu i produktów rafinowanych został zwolniony z ceł ogłoszonych przez Stany Zjednoczone, obawy, że środki te mogą wywołać inflację, spowolnić wzrost gospodarczy i zaostrzyć spory handlowe, wpłynęły negatywnie na ceny ropy. Ponieważ negocjacje i działania odwetowe wciąż trwają, sytuacja pozostaje dynamiczna, a zagrożenia są nadal poważne ー napisała w swojej analizie IEA. 

Ma być tylko gorzej 

Obawy o inflację i spowolnienie gospodarcze  również wpłynęły na spadek cen ropy, które ostatnio osiągnęły wartość poniżej 60 dolarów za baryłkę. IEA ostrzega, że dalsze obniżki prognoz mogą nastąpić w zależności od polityki USA. Popyt ma spaść także w przyszłym roku, a decyzja OPEC+ o zwiększaniu wydobycia może pogłębić spadki. 

ー Spadek cen ropy został również pogłębiony przez zaskakującą decyzję ośmiu członków OPEC+ o potrojeniu planowanego wzrostu produkcji na maj o 411 tysięcy baryłek dziennie. Kraje te od listopada 2023 roku dobrowolnie ograniczały wydobycie. Jednak faktyczny wzrost może być znacznie mniejszy, ponieważ kilka krajów – w tym Kazachstan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Irak – już teraz wydobywa znacznie powyżej wyznaczonych limitów ー pisze dalej IEA. 

Tsvetana Paraskova z portalu OilPrice.con podaje, że OPEC zrewidował w dół prognozę wzrostu globalnego zapotrzebowania na ropę w 2025 roku, uzasadniając tę decyzję narastającymi napięciami handlowymi oraz słabszymi, niż pierwotnie zakładano, wskaźnikami gospodarczymi. Kartel przewiduje obecnie wzrost popytu na poziomie 1,3 miliona baryłek dziennie, co oznacza korektę o 150 tysięcy baryłek w stosunku do wcześniejszych szacunków. Analogicznie, prognoza na rok 2026 została obniżona o tę samą wartość – do 1,28 miliona baryłek dziennie. 

Rekordowe zapotrzebowanie

Spoglądając na dane zużycia ropy naftowej na świecie z ostatnich kilkunastu lat, możemy zauważyć, że globalny popyt na ropę naftową wykazywał konsekwentną tendencję wzrostową mimo okresowych zakłóceń wywołanych czynnikami zewnętrznymi, takimi jak światowe kryzysy gospodarcze czy pandemia COVID-19. 

Z danych portalu Statista wynika, że od 2013 roku, kiedy globalne zużycie ropy wynosiło 91,1 mln baryłek dziennie, światowe zapotrzebowanie wykazywało systematyczny wzrost. W 2024 roku osiągnęło poziom 103,75 mln baryłek dziennie, a według prognoz na 2025 rok wzrosnąć ma do 105,5 mln baryłek dziennie. 

Przyczyny kryzysu

Kate Dorian z think tanku The Arab Gulf States Institute zauważa, że rynek ropy naftowej znalazł się w szczególnie niestabilnym momencie głównie za sprawą napięć geopolitycznych, sankcji oraz nieprzewidywalnych decyzji handlowych. Jak podkreśla, coraz trudniej mówić o stabilnej równowadze między podażą a popytem, a prognozy wiodących agencji analitycznych rozchodzą się bardziej niż kiedykolwiek. Wynika to nie tylko z odmiennych metodologii, lecz przede wszystkim z rosnącej niepewności gospodarczej. 

 ー Zmienne warunki – od wojny celnej po niespójne sygnały ze strony producentów i spowolnienie wzrostu gospodarczego – będą w dalszym ciągu definiować rynek ropy, prawdopodobnie aż do 2026 roku ー pisze Dorian. 

Tomasz Winiarski  


Powiązane artykuły

USA naciskają na Hiszpanie by zwiększyła prawie pięciokrotnie wydatki na obronność

Szef dyplomacji USA Marco Rubio naciskał podczas spotkania w Waszyngtonie na swojego hiszpańskiego odpowiednika Jose Manuela Albaresa, by Hiszpania zwiększyła...

Upadek szwedzkiego giganta. Prace straci ponad 900 osób

Szwedzka firma Northvolt, specjalizująca się w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, oficjalnie zakończy swoją działalność. W marcu 2025 roku...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...

Udostępnij:

Facebook X X X