Spadek cen ropy pozbawił Państwo Islamskie jednej trzeciej dochodów

19 kwietnia 2016, 07:30 Alert

(Reuters/Piotr Stępiński)

Flaga ISIS

Od połowy 2015 roku do marca 2016 roku ze względu na spadek cen ropy dochody terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego (PI) z tytułu jej sprzedaży spadły o 30 procent. Poziom wydobycia na terenach przez nich kontrolowanych skurczył się o 1/3.

Jak poinformowała agencja Reuters powołując się na wyliczenia firmy badawczo-konsultingowej IHS Global Inc., w okresie od połowy ubiegłego roku do marca tego roku dochody Państwa Islamskiego spadły o 30 procent. Według analityków z powodu spadków cen ropy miesięczne dochody terrorystów zmniejszyły się z 80 mln dolarów w połowie ubiegłego roku do 56 mln dolarów w marcu tego roku.

W tym samym czasie obniżeniu uległ także poziom wydobycia surowca na zajmowanych przez nich terenach z 33 do 21 tys. baryłek dziennie, głównie dzięki prowadzonej przez międzynarodową koalicję nalotów na infrastrukturę naftową PI.

Więcej: Naloty pozbawiły Państwo Islamskie dochodów ze sprzedaży ropy naftowej

Od połowy 2014 roku terytorium kontrolowane przez terrorystów skurczyło się o ok. 22 procent a liczba ludności zajmującej ten obszar zmniejszyła się z 9 do ok. 6 mln osób. Eksperci podkreślają, że w ten sposób zmniejszy się także kwota jaką bojownicy otrzymują z tytułu podatków.

Jak zauważa IHS Global Inc. ok. 50 procent dochodów PI pochodzi z opodatkowania oraz konfiskaty własności mieszkańców zajmowanego terytorium, 43 procent – ze sprzedaży energii, a pozostała część to zyski z kontrabandy narkotyków, sprzedaży energii elektrycznej oraz darowizn.

Według analityków terroryści z PI wprowadzili prawo na mocy którego można uniknąć kary fizycznej za pieniądze, co także świadczy o ich kiepskiej kondycji finansowej.