AlertWszystko

Spadek cen surowców może spowodować nową falę uchodźców

Kurdowie uciekający przed Państwem Islamskim z Iraku do Turcji.

(TASS/Piotr Stępiński)

Zdaniem prezesa Forum Ekonomicznego w Davos Klausa Schwaba spadki cen surowców i wynikające z nich problemy gospodarcze w krajach rozwijających się mogą spowodować nową falę uchodźców, która może przyćmić swoją skalą obecny kryzys migracyjny.

– Zwróćcie uwagę, na przykład na państwa w Afryce, ich dochody, które w wielu przypadkach zależą od eksportu ropy. A teraz wyobraźcie sobie miliard ludzi kierujących się na północ – stwierdził w wypowiedzi dla Bloomberga Schwab dodając, że spadek cen surowców znajduje swoje odzwierciedlenie nie tylko w światowej gospodarce, rynku ale grozi także ,,rozpadem społeczeństwa na wielką skalę” w państwach uzależnionych od ich eksportu.

Klaus Schwab ostrzegł, że w ciągu najbliższych lat innowacje technologiczne mogą doprowadzić do utraty 20 mln miejsc pracy w światowej gospodarce. Może to doprowadzić do ,,spustoszenia klasy średniej, która jest jednym z filarów naszej demokracji”.

Zdaniem Schwaba zachodzące na świecie szybkie zmiany oznaczają, że politykom jest coraz trudniej ocenić konsekwencje swoich decyzji.

– Obecnie zwykły obywatel jest tłumiony trudnością i szybkością zmieniającego się nie tylko politycznego świata ale i także w kwestii technologicznej – uważa Schwab dodając, że to z kolei prowadzi do starty zaufania do decydentów a to powoduje wzrost popularności radykalnych polityków.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X