Gospodarka

W czerwcu spadł wskaźnik PMI. Firmy redukowały zatrudnienie i zapasy

Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii. W czerwcu Polska zanotowała rekordowy spadek wskaźnika PMI. Fot.: Ministerstwo rozwoju i technologii

Wskaźnik PMI spadł w czerwcu poniżej oczekiwań, odzwierciedlając najgłębsze pogorszenie od października 2023 roku – wskazali analitycy PKO BP w komentarzu do opublikowanych we wtorek czerwcowych danych dla przemysłu w Polsce.

Dodano, że spowodowane to było spadkiem produkcji i nowych zamówień, wynikającym ze słabego popytu krajowego i zagranicznego, w tym pogarszających się warunków gospodarczych w Europie. Firmy redukowały zatrudnienie i zapasy, a prognozy na przyszłość są pesymistyczne.

S&P Global podał we wtorek, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w czerwcu wyniósł 44,8 punktów wobec 47,1 punktów w maju.

– Tempa spadku nowych zamówień i produkcji przyspieszyły, a producenci wciąż redukowali zatrudnienie, zakupy i zapasy. Pogorszenie koniunktury uwidacznia także 12-miesięczna prognoza dla produkcji, która należała do najsłabszych od czasu pandemii – wskazano w komentarzu do badania.

Efekt wojny celnej

Czerwcowy wskaźnik PMI komentuje również Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan. Wskazuje, że jego poziom jest skutkiem konfliktu celnego.

– Tak źle nie było od października 2023 roku, kiedy to byliśmy w potężnym kryzysie inflacyjnym. Wszystko, co mogło pójść źle w polskim przemyśle, poszło źle. Spadają nowe zamówienia, a tym samym wyhamowuje produkcja – najszybciej od października 2022 roku. Tak duża korekta indeksu PMI nie wystąpiła jednak w strefie euro, czy u naszych zachodnich sąsiadów. Daje to nadzieję, że obecne odczyty PMI to załamanie po początkowym entuzjazmie menadżerów logistyki w Polsce – komentuje.

Zdaniem ekonomisty polski przemysł kupił, wyprodukował i sprzedał to co mógł przed wojną celną. Tym samym w drugiej połowie 2025 roku będzie pod silną presją, a wyzwaniem będzie utrzymanie zatrudnienia, produkcji oraz sprzedaży.

Mimo, że konsumpcja krajowa ma się relatywnie dobrze, nie jest w stanie wypełnić luki popytowej z Zachodu, obarczonego w większej mierze amerykańskim cłami – dodaje Zielonka.

Problem narasta

Jak przekazał PKO BP, czerwcowe dane PMI wskazują na pogłębiające się problemy w polskim przemyśle, wywołane słabym popytem i rosnącą niepewnością gospodarczą. Spadki nowych zamówień oraz zatrudnienia wskazują na dalsze trudności w najbliższych miesiącach.

– Nadzieję na poprawę może jednak budzić poprawiający się wskaźnik koniunktury w strefie euro. Wyciągając wnioski z dzisiejszych danych należy jednak pamiętać, że wskaźnik PMI dla Polski jest bardzo wahliwy i nie musi odzwierciedlać realnych procesów w przemyśle. Dane za maj z przemysłu (produkcja, zamówienia) nie potwierdziły pogorszenia koniunktury. Istotnego pogorszenia nie obserwujemy również w danych o koniunkturze przemysłowej wg GUS oraz w ESI – dodano.

Biznes Alert / PAP / Konfederacja Lewiatan


Powiązane artykuły

Rosyjskie uniwersytety uczą studentów, jak omijać sankcje gospodarcze

Programy nauczania, inspirowane przez Kreml, obowiązujące na rosyjskich uczelniach zawierają obecnie kierunki i kursy przygotowujące studentów do skutecznego obchodzenia sankcji...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...
tankowiec GLOBAL DIGNITY ( ubiegła nazwa Bit Okland), Foto: war-sanctions.gur.gov.ua

Uderzenie w irańską flotę cieni. Tak działa sieć “ciemnych” tankowców

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na sieć niemal 30 tankowców należących do indyjskiego armatora Jugwindera Singha Brara. Amerykanie uznali je...

Udostępnij:

Facebook X X X