AlertEnergetykaGaz.

Kryzys energetyczny zmiótł prawie jedną trzecią zużycia gazu w przemyśle

Terminal przeładunkowo-rozładunkowy Azotów w Policach. Fot. Grupa Azoty.

Terminal przeładunkowo-rozładunkowy Azotów w Policach. Fot. Grupa Azoty.

Przemysł zużył o 30 procent mniej gazu w 2022 roku przez kryzys energetyczny wywołujący destrukcję popytu. Polacy zużyli w grudniu szacunkowo o 15,8 procent mniej błękitnego paliwa.

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System podał, że zużycie gazu w Polsce spadło w 2022 roku o 17,5 procent w porównaniu z zeszłym rokiem. To destrukcja popytu wywołana kryzysem energetycznym przewidywana w szacunkach resortu klimatu.

Ministerstwo klimatu i środowiska szacowało w 2022 roku, że Polacy zużyją o około 17 procent mniej gazu przez rekordowe ceny wywołane kryzysem energetycznym wywołanym przez Gazprom. Pomogła także cieplejsza pogoda zimą. Największy spadek przypadł na elektrownie, ciepłownie czy zakłady chemiczne, które odebrały w 2022 roku 3,45 mld m sześc. gazu, czyli o ponad 30 procent mniej niż rok temu. To spadek o 1,5 mld m sześc. Te branże miały problemy ekonomiczne wynikające z rekordowej ceny gazu. Spadek zużycia gazu w samym sezonie grzewczym miał wynieść 12 procent, w tym 37 procent w przypadku największych odbiorców przemysłowych.

– Według wstępnych danych dotyczących zużycia gazu ziemnego, w grudniu 2022 roku, spadek zużycia gazu ziemnego w Polsce wyniósł, ok. 15,8 procent. Dane rzeczywiste dotyczące zużycia gazu ziemnego w 2022 roku, będą dostępne po otrzymaniu pełnej informacji, w ramach prowadzonych przez ministra klimatu i środowiska badań statystycznych – podaje resort klimatu w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

Cena gazu na giełdzie TTF spada ze względu na ciepłą aurę oraz destrukcję popytu. Z końcem dnia czwartego stycznia 2023 roku wynosiła 65 euro za megawatogodzinę. To wciąż więcej niż około 20 euro notowane przed kryzysem, ale dalece mniej niż prawie 350 euro z apogeum kryzysu energetycznego. Operatorzy sieci przesyłowych gazu w Europie ENTSO-G wciąż ostrzegają, że połączone problemy energetyki jądrowej i węglowej oraz ewentualny atak zimy mogą wywołać niedobory gazu tej lub następnej zimy.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Europejczycy przez Gazprom zaczną jeść chomiki? (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X