– Ceny ropy Brent i WTI w Europie ustabilizowały się po wyprzedaży na poziomie minimów z początku 2009 r.
– Wyprzedaż wywołały obawy przed „wyścigiem” na rynku pomiędzy Iranem a Arabią Saudyjską
– Chińscy kupujący wspierają rynek
– W listopadzie import ropy w Chinach wzrósł o 450 000 baryłek dziennie w porównaniu z październikiem
– Zapotrzebowanie na benzynę ze strony chińskich kierowców i rządu wspiera popyt
– Czekamy na tygodniowy raport EIA w sprawie zapasów
W trakcie sesji europejskiej ceny ropy, zarówno Brent, jak i WTI, ustabilizowały się po odnotowaniu najniższych poziomów od minimów z czasów recesji na początku 2009 r. Po mało efektywnym szczycie OPEC w ubiegły piątek wzrosło ryzyko „wyścigu” na rynku w 2016 r. pomiędzy Iranem a Arabią Saudyjską, opartego na zwiększaniu wydobycia przy równoczesnym obniżaniu cen. Wsparcie zapewnili stali kupujący z Chin.
Zarządzający środkami pieniężnymi, którzy dysponują rekordową liczbą krótkich pozycji w kontraktach terminowych, dotychczas nie mają powodu, by ograniczać liczbę tych pozycji. O ile nie nastąpi zmiana prognoz, które obecnie są fatalne, potencjał wzrostu wydaje się ograniczony. Jednak na początku roku, w kwietniu i w sierpniu, nastąpiły dwa duże rajdy i w obydwu przypadkach spowodowane były ograniczaniem liczby pozycji przez fundusze hedgingowe. Dlatego na tym etapie, według wczorajszej opinii agencji Reuters, w krótkim terminie traderzy mogą się znaleźć między młotem słabych fundamentów a kowadłem nadmiernie spadkowego pozycjonowania.
Ponieważ OPEC wyraźnie nie ma zamiaru wzmocnić cen bez pomocy producentów spoza OPEC, uwaga inwestorów ponownie powraca do tygodniowego raportu w sprawie zapasów, opracowanego przez amerykańską Administrację Informacji Energetycznej (EIA). Sezonowy spadek tempa wzrostu zapasów amerykańskiej ropy, odnotowywany zwykle w tym okresie roku, jeszcze się nie zaczął, przez co stan zapasów o 110 mln baryłek przekracza stan z ubiegłego roku.
W ujęciu sezonowym zapasy ropy zwykle rosną od stycznia do kwietnia, zatem biorąc pod uwagę dodatkową podaż ze strony Iranu i być może Libii, perspektywy krótkoterminowe wydają się bardzo niekorzystne.
Wsparciem mogą być jakiekolwiek oznaki spowolnienia produkcji w Stanach Zjednoczonych, jednak po spadku do września o 500 000 baryłek dziennie, wydobycie ustabilizowało się w okolicach 9,2 mln baryłek dziennie pomimo stałego spadku liczby czynnych wiertni w całym kraju.
Popyt ma zasadnicze znaczenie i Chiny go zapewniają
Obecny kryzys na rynku ropy wynika przede wszystkim z nadpodaży. Tempo wzrostu popytu jest duże ze względu na niskie ceny, które przyciągnęły nie tylko kierowców amerykańskich, ale również chińskich.
Opublikowane dziś dane z Chin wykazały, że w listopadzie import ropy w Chinach wzrósł o 450 000 baryłek dziennie w porównaniu z październikiem. Oznacza to wzrost rok do roku na poziomie 13%, a sześciomiesięczna średnia osiągnęła rekordowe maksimum na poziomie 6,74 mln baryłek dziennie. Popyt na benzynę ze strony chińskich kierowców – sprzedaż samochodów w listopadzie wzrosła o 17,6% w ujęciu rok do roku – oraz działania rządu, który wykorzystuje tanią ropę do budowy swoich rezerw strategicznych, w dalszym ciągu będą zapewniać wsparcie.
Mimo iż import ropy w Chinach jest nadal duży, przede wszystkim w wyniku stałych działań rządu na rzecz budowy rezerw strategicznych, szybki wzrost potencjału rafinerii doprowadził do nadpodaży na rynku produktów rafineryjnych. Połączenie nadmiernego wzrostu potencjału wydobywczego i niskiego popytu sezonowego po zakończeniu okresu wakacyjnego i żniw oznacza, że eksport produktów chińskich w listopadzie wzrósł o 68% w ujęciu rok do roku do rekordowego poziomu 4,1 mln ton.
Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank.
O Saxo Bank (pl.saxobank.com):
Saxo Bank to globalny bank inwestycyjny, który specjalizuje się w handlu oraz inwestycjach online na światowych rynkach finansowych. Jego operacje obejmują ponad 180 krajów. Swoje produkty oraz platformy inwestycyjne udostępnia w ponad 20 różnych wersjach językowych. Saxo Bank został utworzony w 1992 roku z myślą o zapewnieniu Klientom prywatnym i Partnerom instytucjonalnym kontroli nad działającymi w czasie rzeczywistym transakcjami inwestycyjnymi na rynku kapitałowym Forex.
Saxo Bank to wielokrotnie nagradzana instytucja finansowa, która w ciągu 20 lat działalności otrzymała 30 prestiżowych nagród, w tym sześć nagród w roku 2011 w ramach corocznego badania rynku walutowego Euromoney. Saxo Bank pięciokrotnie zdobył nagrodę FX Week dla Najlepszego Banku Inwestycyjnego FX oraz Best FX White-Label Liquidity Service
Główna siedziba instytucji znajduje się w Kopenhadze. Bank posiada biura na całym świecie, w tym m.in w Londynie, Paryżu, Genewie, Zurychu, Singapurze, Tokio, Madrycie, Amsterdamie, Dubaju, Pradze i Pekinie. Od 2012 roku oddział banku działa w Warszawie.
Więcej informacji na stronie pl.saxobank.com
Źródło: Saxo Bank