Specjalistyczny asfalt z Orlenu na lotnisku w Pradze

23 lipca 2018, 14:30 Alert
Lotnisko

Ponad trzysta ton specjalistycznego asfaltu pochodzącego z płockiej rafinerii posłużyło do modernizacji pasa startowego o powierzchni 26 tys. m² na międzynarodowym lotnisku Václava Havla w Pradze. Grupa ORLEN jest jednym z wiodących dostawców asfaltów w Europie Środkowo-Wschodniej, sprzedającym swoje produkty do 30 krajów na świecie, w tym 13 w Europie.

Przy modernizacji pasa startowego wykorzystano asfalty wysokomodyfikowane ORBITON HiMA. Dzięki starannie dobranym dodatkom, w tym specjalnym polimerom, osiągnięto zwiększoną odporność na koleinowanie, pękanie, działanie wody i mrozu, a także bardzo dużą wytrzymałość zmęczeniową. Właściwości te są szczególnie istotne w warunkach silnego obciążenia ruchem, charakterystycznego dla nawierzchni na płytach lotnisk – tylko w ubiegłym roku port lotniczy w Pradze obsłużył ponad 15 mln pasażerów. Innowacyjny asfalt ORBITON HiMA, opracowany przez Koncern, pozwala na znaczące wydłużenie czasu użytkowania dróg, nawet do kilkudziesięciu lat bez konieczności przeprowadzania remontów strukturalnych.

Surowiec pod realizację inwestycji dostarczyła spółka ORLEN Asfalt Česká republika, będąca liderem sprzedaży na swoim rodzimym rynku. W pierwszym półroczu 2018 r. ORLEN Asfalt Česká republika zanotowała rekordową sprzedaż, w tym siedmiokrotny wzrost sprzedaży asfaltów modyfikowanych w odniesieniu do analogicznego okresu roku 2017.

PKN Orlen