CiepłownictwoEnergetykaOpiniePodcasty

Jaki klimat ma ciepłownictwo w Polsce? Spięcie

 – Polska jest wyjątkowym miejscem na ciepłowniczej mapie Europy. Mamy dużo mieszkańców, gęstą zabudowę i wiele miast, w związku z czym dostarczanie ciepła za pomocą ciepłownictwa systemowego jest bardziej efektywne i po prostu tańsze – mówi Dorota Jeziorowska, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ), w Spięciu BiznesAlert.pl.


W najnowszym odcinku podcastu Spięcie Dorota Jeziorowska, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) i Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl, rozmawiają o przyszłości ciepłownictwa w Polsce.

– Biorąc pod uwagę fizyczne właściwości ciepła, nie może być ono dostarczane na zbyt duże odległości. Tak więc w przypadku miast, gdzie zabudowa jest zwarta i dość gęsta, zwykle ciepło jest dostarczane za pomocą systemów ciepłowniczych. Natomiast w przypadku większego rozproszenia, domów jednorodzinnych, obszarów wiejskich, zwykle budynki są zaopatrywane w ciepło poprzez indywidualne instalacje – tłumaczy Dorota Jeziorowska, dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

– Przykładowo, budynki na terenie Warszawy są połączone za pomocą systemu ciepłowniczego. Jeśli popatrzymy na Polskę, ponad 40 procent budynków jest zasilanych przez ciepło sieciowe, natomiast pozostała część za pomocą indywidualnych źródeł znajdujących się np. w danym budynku – mówi dyrektor PTEZ.

Najnowszy odcinek Spięcia można znaleźć na platformach YouTube, Spotify oraz SoundCloud:

– Polska w kwestii ciepłownictwa jest wyjątkowym miejscem na mapie Europy. Z jednej strony mamy bardzo dużo mieszkańców, zwartą, gęstą zabudowę i dużo miast, w związku z czym dostarczanie ciepła za pomocą ciepłownictwa systemowego jest bardziej efektywne i po prostu tańsze. Natomiast z drugiej strony, w porównaniu np. do państw skandynawskich, w których wiemy, że np. jest chłodniej i nie ma za dużej gęstości zabudowy, tam jednak dużo częściej stosuje się rozwiązania w postaci indywidualnych źródeł w porównaniu do Polski. Jeśli chodzi o warunki klimatyczne i stopień urbanizacji, Polska jest wyjątkowa i nieporównywalna do innych państw europejskich – podkreśla Dorota Jeziorowska.

Wybory w USA i energetyka – Trump vs. Biden. Spięcie


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X