Spolana należąca do PKN Orlen przechodzi z węgla na gaz

13 października 2020, 14:15 Alert

Czeska spółka chemiczna Spolana Neratovice, należąca do grupy rafineryjno-petrochemicznej Unipetrol, będąca częścią PKN Orlen, oddała do użytku nową ciepłownię. Inwestycja kosztowała 200 milionów CZK.

Spolana. Fot. CEZ/Twitter
Spolana. Fot. CEZ/Twitter

Gaz w zastępstwie

Nowa ciepłownia gazowa zastąpiła dotychczasowy zakład na węgiel brunatny. Została już wycofana z eksploatacji i będzie stopniowo demontowana zgodnie z ważnym pozwoleniem zintegrowanym. – Po przejściu z węgla brunatnego na gaz ziemny i zainstalowaniu nowoczesnych kotłów, nastąpił znaczący spadek ilości substancji emitowanych do atmosfery. Emisje dwutlenku siarki spadną o 99 procent. Emisje pyłów i tlenków azotu będą niższe także o 90 procent, a tlenku węgla o 60 procent – wyjaśnia Miroslav Falta, dyrektor wykonawczy Spolany.

Budowa ciepłowni była projektem realizowanym pod klucz. Obejmowała wszystkie prace budowlane, w tym montaż dwóch kotłów parowych zasilanych gazem ziemnym o wydajności 2x 35 ton pary na godzinę.

– Era węgla w Czechach i Europie stopniowo dobiega końca, a koncerny energetyczne przestawią się też na paliwa bardziej przyjazne środowisku, o niższej emisji szkodliwych substancji i CO2, podobnie jak w Spolanie. Zainteresowanie tymi rozwiązaniami rośnie, Dzięki nim jesteśmy również numerem jeden na rynku energetyki przemysłowej w Czechach – mówi Kamil Cermak, prezes CEZ ESCO.

CEZ/Bartłomiej Sawicki

Spolana zainwestuje ponad 200 milionów koron w elektrociepłownię