Polskie spółki telekomunikacyjne założą spółkę Polskie 5G

29 października 2019, 11:00 Alert
cyberbezpieczeństwo cyberprzestrzeń
fot. Pixabay

Trzy z największych prywatnych firm telekomunikacyjnych w Polsce zgodziły się rozważyć rozwój sieci 5G z dwoma podmiotami państwowymi. Polska przygotowuje się do uruchomienia usług 5G, ale niektóre plany komplikują wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa wokół chińskiego koncernu Huawei.

Sieć 5G w Polsce

Państwowy operator telekomunikacyjny w Polsce Exatel wcześniej opowiadał się za utworzeniem konsorcjum prywatnych, ale także państwowych firm, do opracowania infrastruktury sieci 5G dla pasma 700 MHz, aby zapewnić niższe koszty i lepszą ochronę przed zagrożeniami bezpieczeństwa. Powiedział to szef PFR i Exatel wraz z Orange Polska, T-Mobile Polska i Polkomtel, które w poniedziałek podpisały umowę o rozpoczęciu budowy spółki do budowy infrastruktury 5G. Orange Polska jest polskim oddziałem francuskiej Orange, a T-Mobile Polska jest polską jednostką niemieckiego Deutsche Telekom.

Największy operator telefonii komórkowej w Polsce, Play Communications, nie podpisał protokołu ustaleń, ponieważ firma wciąż musiała uzyskać kilka zgód korporacyjnych. Celem wspólnego przedsięwzięcia ma być zapewnienie ogólnopolskiej dostępności usług 5G w wybranych pasmach, bezpieczeństwa technologii i niskich cen usług dzięki synergiom wspólnej infrastruktury – napisał prezes PFR Paweł Borys na Twitterze.

Pasmo 700 MHz ma obejmować cały kraj, w przeciwieństwie do innych pasm, które będą dostępne regionalnie. Polska nie zdecydowała jeszcze, w jaki sposób będzie dystrybuować częstotliwości.

Reuters/Michał Perzyński

Bezpieczeństwo 5G Made in Poland. Rusza CYBERSEC 2019