AktualnościAtomBezpieczeństwoEnergetyka

Chiny, Iran i Rosja rozmawiają w Pekinie na temat irańskiego programu nuklearnego

(Od lewej do prawej) Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych Chin Ma Zhaoxu i wiceminister spraw zagranicznych Iranu Kazem Gharibabadi. Konferencja po rozmowach dotyczących irańskiego programu nuklearnego w Diaoyutai State Guest House w Pekinie, Chiny, 14 marca 2025 roku Źródło: PAP / EPA

W Pekinie rozpoczęły się w piątek rozmowy z udziałem wysokich rangą dyplomatów Iranu, Rosji i Chin dotyczące programu nuklearnego Teheranu – poinformowały chińskie media państwowe. Władze ChRL wyraziły nadzieję, że spotkanie pomoże „wznowić dialog” w tej sprawie.

Chiny przekazały, że liczą, iż piątkowe rozmowy „wzmocnią komunikację i koordynację, aby szybko wznowić dialog i negocjacje”.

W 2015 roku Iran zawarł porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami oraz zgodził się ograniczyć swój program nuklearny w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. W 2018 roku Donald Trump, rok po rozpoczęciu swojej pierwszej kadencji na stanowisku prezydenta USA, wycofał się z tej umowy.

Teheran przestrzegał porozumienia jeszcze przez rok, po czym zaczął wycofywać się z podjętych w jego ramach zobowiązań. Wysiłki zmierzające do ożywienia rozmów zakończyły się fiaskiem.

Trump chce rozmowy z Iranem

W zeszłym tygodniu Trump powiedział, że wysłał list do najwyższego duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chamenei z propozycją rozmów nuklearnych, dodając, że „z Iranem można sobie poradzić na dwa sposoby: militarnie lub zawierając porozumienie”.

W czwartek administracja USA ogłosiła jednak sankcje wobec kilkunastu statków irańskiej tzw. floty cieni, transportującej irańską ropę naftową do Chin oraz wobec irańskiego ministra ropy naftowej.

Iran zarzuca USA fałszywość

Irańskie MSZ potępiło decyzję USA, uznając ją za „kolejny wyraźny dowód na fałszywość oświadczeń (Waszyngtonu) i kolejną oznakę jego wrogości wobec rozwoju” kraju, zważywszy na poprzednie wezwania Waszyngtonu do negocjacji nuklearnych z Teheranem.

Iran twierdzi, że rozwija program atomowy, dążąc do pozyskiwania energii jądrowej wyłącznie w celach niezwiązanych z uzbrojeniem. Obawy Zachodu budzą jednak znaczące irańskie zapasy wysoko wzbogaconego uranu. Amerykańskie agencje wywiadowcze, cytowane przez agencję AP, oceniają, że Iran nie rozpoczął jeszcze programu zbrojeniowego, ale „podjął działania, które lepiej przygotowują go do produkcji bomby atomowej, jeśli się na to zdecyduje”.

Biznes Alert / PAP

Europa odstaje w zakresie budowy nowych elektrowni jądrowych. Polska powinna wkroczyć w „nową erę energii atomowej”


Powiązane artykuły

prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij i kanclerz Niemiec Friedrich Merz, zdjęcie: www.president.gov.ua

Ukraina i Niemcy chcą wspólnie produkować broń dalekiego zasięgu

Ukraina i Niemcy planują rozpoczęcie wspólnej produkcji uzbrojenia dalekiego zasięgu. Ma to wzmocnić zdolność ukraińskiej armii do uderzeń w cele...
Wojciech Wrochna Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, zdjęcie: www.gov.pl

Rząd rozpoczyna konsultacje programu PPEJ

Ministerstwo Przemysłu ogłosiło rozpoczęcie konsultacji społecznych i eksperckich dotyczących zaktualizowanego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). W ramach tych prac rząd...
Ministra przemysłu Polski Marzena Czarnecka, zdjęcia: PAP/Michał Meissner

Polskie firmy z kontraktami od Westinghouse

Westinghouse ogłosił wybór pierwszych sześciu polskich firm, które będą dostarczać komponenty do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Co istotne, wybrane...

Udostępnij:

Facebook X X X