Kwiecień był 11 z rzędu najgorętszym miesiącem w historii

8 maja 2024, 13:30 Alert

Od czerwca 2023 roku każdy miesiąc uplasował się na miejscu najgorętszego na świecie w porównaniu z odpowiadającym mu miesiącem w poprzednich latach, poinformowała Copernicus Climate Change Service (C3S) w biuletynie.

Zmiany klimatu fot. Pete Linforth/Pixabay
Zmiany klimatu fot. Pete Linforth/Pixabay

W tym miesiącu kwietniowym średnia temperatura na świecie była najwyższa w historii w przeciągu 12 miesięcy – o 1,61 stopnia Celsjusza powyżej średniej w okresie przedprzemysłowym 1850-1900 roku. Niektóre z ekstremów – w tym miesiące rekordowo wysokich temperatur powierzchni morza – skłoniły naukowców do zbadania, czy działalność ludzka wywołała teraz punkt krytyczny w systemie klimatycznym. Emisje gazów cieplarnianych związane z procesem spalania paliw kopalnych są główną przyczyną zmian klimatycznych. W ostatnich miesiącach naturalne zjawisko El Nino, które ociepla powierzchniowe wody w północnym Pacyfiku, również podniosło temperatury.

Naukowcy potwierdzili już, że zmiany klimatyczne spowodowały pewne skrajne zjawiska pogodowe w kwietniu, w tym fale upałów w Sahelu związane z potencjalnie tysiącami zgonów.

Hayley Fowler, naukowiec klimatyczny z Uniwersytetu w Newcastle, powiedziała, że dane pokazują, że świat jest niebezpiecznie blisko przekroczenia celu porozumienia paryskiego z 2015 roku, który zakładał ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza.

– Na jakim etapie ogłaszamy, że przegraliśmy bitwę o utrzymanie temperatur poniżej 1,5 stopnia? Moim osobistym zdaniem, już przegraliśmy tę bitwę, i naprawdę musimy bardzo poważnie zastanowić się nad utrzymaniem temperatur poniżej 2C i redukcją naszych emisji tak szybko, jak to możliwe – powiedziała Hayley Fowler, naukowiec z Uniwersytetu w Newcastle

Kraje zgodziły się na cel 1,5 stopnia Celsjusza podczas szczytu klimatycznego ONZ w 2015 roku. Jest to poziom, który naukowcy uważają za uniknięcie najbardziej katastrofalnych skutków ocieplenia, takich jak śmiertelne upały, powodzie i nieodwracalna utrata ekosystemów.

Technicznie rzecz biorąc, cel 1,5 stopnia Celsjusza jeszcze nie został przekroczony, ponieważ odnosi się on do średniej globalnej temperatury na przestrzeni dziesięcioleci. Ale niektórzy naukowcy powiedzieli, że cel ten już realistycznie nie może zostać osiągnięty, i wezwali rządy do szybszego cięcia emisji CO2, aby ograniczyć przekroczenie celu. Zestaw danych C3S sięga 1940 roku, który naukowcy skontrolowali z innymi danymi, aby potwierdzić, że zeszły miesiąc był najgorętszym kwietniem od okresu przedprzemysłowego.

Reuters / Mateusz Gibała

Jak konferencje astronomiczne wpływają na klimat ziemi?