Stany Zjednoczone oraz NATO nie planują rozmieszczenia nad Dnieprem systemów obrony przeciwrakietowej

21 maja 2015, 09:34 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała w dniu wczorajszym zastępczyni rzecznika Departamentu Stanu Marie Harf Stany Zjednoczone oraz NATO nie planują rozmieszczenia na Ukrainie swoich systemów obrony przeciwrakietowej.

– Stany Zjednoczone i NATO nie mają planów rozmieszczenia systemów obrony przeciwrakietowej na terytorium Ukrainy. Jest dobrze wiadome, że elementy systemów obrony przeciwrakietowej NATO są rozmieszczane tylko na terenach państw członkowskich sojuszu – powiedziała podczas konferencji prasowej rzeczniczka Departamentu Stanu.

Harf w ten sposób odniosła się do wypowiedzi sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz Obrony Ukrainy Aleksandra Turczynowa, w której stwierdził, że dla zapewnienia obrony przeciwjądrowej Kijów nie wyklucza przeprowadzenia konsultacji w sprawie rozmieszczenia nad Dnieprem systemów obrony przeciwrakietowej.

Wcześniej rzecznik prasowy rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow powiedział, że w przypadku rozmieszczenia przez Ukrainę na jej terytorium wspomnianych instalacji spotka się ono z odpowiedzią Moskwy, która podejmie działania na rzecz zapewnienia swojego bezpieczeństwa.