Starkowski: Polski PIORUN dla Wojsk Obrony Terytorialnej

21 grudnia 2016, 07:30 Bezpieczeństwo
piorun

KOMENTARZ

Mieczysław Starkowski

Redaktor BiznesAlert.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej wyraźnie przyspieszyło w końcówce roku. Spółka MESKO S.A. podpisała kolejną umowę z Inspektoratem Uzbrojenia. Jej przedmiotem jest dostawa Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych (PPZR) PIORUN dla Sił Zbrojnych RP. Wartość kontraktu wynosi prawie miliard złotych.

Według zawartego porozumienia wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka MESKO S.A. wyprodukuje i dostarczy Siłom Zbrojnym RP 1300 rakiet oraz 420 sztuk mechanizmów startowych tworzących (PPZR) PIORUN. Ma to nastąpić w latach 2017-2022. Łączna wartość wynosi 932 miliony złotych.

PIORUN jest znacząco zmodernizowaną rakietą GROM. Ma większy zasięg i większą odporność na zakłócenia. Została też zwielokrotniona precyzja naprowadzania. Aż dwukrotnie zwiększono zasięg wykrycia i śledzenia celów. Z racji wprowadzenia do zestawu celownika termalnego PIORUN jest w stanie zwalczać cele nie tylko w dzień, ale i w nocy. Jest przeznaczony do zwalczania śmigłowców, samolotów i rakiet skrzydlatych lecących na wysokości od 10 do około 4000 metrów oraz znajdujących się w odległości do 6000 metrów.

– Trzeba mieć sprawny własny przemysł obronny – podkreślił Arkadiusz Siwko, prezes PGZ. A  MESKO jest świetnym przedsiębiorstwem, zaś PIORUN – znakomitą bronią. To będzie jeden z kluczowych elementów wyposażenia polskiej armii.

To jest jeden z większych kontraktów podpisanych przez wojsko w tym roku, zwrócił uwagę Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Co ważne, będzie realizowany już od przyszłego roku. Jest to wyposażenie dla nowych jednostek obrony terytorialnej kraju.

Minister podkreślił, że jest to broń defensywna. Ona ma chronić Polskę, a nie zagrażać komukolwiek. To bardzo ważny element naszej myśli strategicznej. Polska jest krajem pokojowym, a więc nikomu nie zagraża. Ale w razie napaści będzie się zdecydowanie broniła. Każdy agresor musi mieć świadomość, że napotka nie tylko jednostki operacyjne, ale także wojska  obrony terytorialnej kraju wyposażone w nowoczesną broń.

Niesłychanie istotna jest jeszcze jedna rzecz. Ten kontrakt kończy realizację tegorocznego budżetu. To się dzieje po raz pierwszy od wielu lat. Odbudowywana jest przy tym siła polskiego przemysłu.

Podczas tegorocznego XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy został wyróżniony Nagrodą Prezydenta RP „dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP”.