Rosjanie próbowali włamać się do Starlinka na Ukrainie, ale Amerykanie ich powstrzymali

10 maja 2024, 11:45 Alert

Amerykański Departament Obrony poinformował o udaremnieniu rosyjskiej próby włamania się do systemu komunikacyjnego Starlink.

Sieć Starlink. Źródło: Freepik
Sieć Starlink. Źródło: Freepik

Bloomberg powołując się na Departament Obrony  poinformował o udaremnieniu rosyjskiej próby nieuprawnionego połączenia z siecią Starlink. W tym celu nawiązano współpracę z firmą SpaceX, będącą właścicielem obiektu ataku.

– Tym razem skutecznie przeciwstawiliśmy próbie rosyjskiego skorzystanie, ale jestem pewien, że Rosja będzie kontynuowała znalezienie drogi do wykorzystania Starlinka i innych komercyjnych systemów komunikacji – powiedział John Plumb, zastępca sekretarza do spraw polityki kosmicznej Departamentu Obrony, w rozmowie z Bloomberg.

– Takie działanie będzie kontynuowane i to jest problem, ale uważam, że poradziliśmy sobie z tym i wypracowaliśmy korzystne rozwiązanie zarówno wobec Starlinka jak i Ukrainy – dodał.

Plumb odmówił podania szczegółów odparcia ataku.

Terminale Starlink są sprzedawane w Rosji za pomocą stron internetowych. Sprzedawcy deklarują działanie w oparciu o kraje w których sieć działa. Tak sprzedane urządzenie ma funkcjonować na terenach przygranicznych, czyli również tych objętych działaniami wojennymi na Ukrainie. Bloomberg informuje, że rosyjscy użytkownicy skarżyli się na problemy z łącznością. Jeden ze sprzedawców, za pomocą Telegramu, sugerował w ramach rozwiązania przejścia na droższy plan usług. Agencji nie udało się potwierdzić czy umożliwi to nielegalne korzystanie ze Starlinka w Rosji.

Bloomberg / Marcin Karwowski

Jakóbik: Szpiegomania w Polsce to sukces Rosji