Gazociąg Baltic Pipe na Bałtyku będzie układany przez dwie lub jedną z trzech jednostek zaangażowanych w operację – przekazał Gaz-System w komunikacie Polskiej Agencji Prasowej (PAP).
Trzy statki i Baltic Pipe
Gazociąg między Danią a Polską będzie układany w sumie przez statki Castorone, Castoro 6 i Castoro 10 należące do Saipemu, czyli wykonawcy odcinka. W danym momencie będzie pracował jeden lub dwa z nich.
– Castoro 10 ułoży gazociąg w strefie przybrzeżnej Danii. Castoro 6 będzie odpowiadał za pozostałe większe fragmenty w duńskich obszarach morskich oraz w obszarach morskich w Polsce. Natomiast Castorone ułoży gazociąg na głębszych wodach, głównie szwedzkich, ale w niektórych miejscach także na polskich i duńskich. Układanie gazociągu podmorskiego rozpocznie się latem – podaje Gaz-System.
Spółka podkreśla, że na etapie projektowania gazociągu nie tylko zidentyfikowano większość przeszkód, takich jak wraki czy głazy, ale i uwzględniono ich obecność przy wyznaczaniu ostatecznej trasy. Co więcej, jak podkreślił operator, badania czystości dna korytarza instalacyjnego są prowadzone na każdym etapie instalacji. Dzięki temu możliwe jest usunięcie znalezionych obiektów bądź – w przypadku większych przeszkód – korekta trasy gazociągu.
Na trasie gazociągu Baltic Pipe znajduje się kilkadziesiąt różnego rodzaju skrzyżowań z istniejącą infrastrukturą podmorską, taką jak kable energetyczne, telekomunikacyjne, a także gazociągi. Przecięcie się tej infrastruktury za każdym razem musi być uregulowane odpowiednimi porozumieniami z jej właścicielami – czytamy na stronie PAP.
Gaz-System poinformował PAP, że wszystkie umowy crossingowe zostały już podpisane. Nie może jednak zdradzić szczegółów, ponieważ dokumenty te zobowiązują do zachowania poufności.
Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura
Budowa Nord Stream 2 się wlecze, bo szybki statek układa Baltic Pipe