(Trend/Piotr Stępiński)
Statoil za 208 mln euro sprzeda 20 proc. udziałów w projekcie gazociągu Transadriatyckiego (TAP), włoskiej firmie Snam – napisała w swoim oświadczeniu norweska spółka.
Ponadto z dokumentu wynika, że łączna suma ulegnie zmianie przy ostatecznym zakończeniu transakcji, które jest planowane na koniec 2015 r.
Ogłaszając decyzję Statoil, Jens Økland, wiceprezes koncernu ds. marketingu podkreślił, że „zbycie tych udziałów zwiększa elastyczność finansową Statoil i jest zgodne z obecną strategią optymalizacji portfela i priorytetów w inwestowaniu kapitału „. Statoil i SNAM zgodziły się na transakcję po spełnieniu określonych warunków. Oczekuje się, że zostaną one dopełnione niebawem i transakcja zostanie zamknięta do końca 2015 r.
Co ciekawe, Snam oficjalnie potwierdziła zainteresowanie zakupem 17 proc. udziałów w, będącej operatorem greckich gazociągów, spółce DESFA.
DESFA jest kluczową firmą dla projektu gazociągu TAP, który zakłada dostarczenie gazu ziemnego z granicy turecko-greckiej do Włoch. Ma on odbierać gaz azerski ze złóż Szach Deniz II przez Gazociąg Transanatolijski (TANAP), mający powstać w Turcji, i który w założeniu będzie przechodzić przez terytorium Albanii. To projekty Korytarza Południowego wspierane przez Komisję Europejską, które mogą stanowić konkurencję dla dostaw gazu z Rosji.
Włoska firma SNAM powstała 1941 r. jako spółka zależna koncernu ENI. Obecnie jest samodzielną spółką publiczną, dobrze notowaną na rynku włoskim. Na dzień 31 grudnia 2014 r., osiągnęła kapitalizację rynkową w wysokości 14,38 mld euro. Największym udziałowcem SNAM jest spółka holdingowa Cassa Depositi e Prestiti, kontrolowana przez państwo włoskie. SNAM prowadzi interesy głównie na rynku włoskim. Ekspert włoskiego rynku energii Enrico Donicetti na nasz mail odpowiedział, że przejęcie udziałów w konsorcjum TAP świadczy o dobrych perspektywach handlowych SNAM oraz o zamiarach zajęcia wysokiej pozycji na rynku gazu. „Na razie na włoskim rynku, ale sądzę, że na tym nie poprzestaną i w Europie Południowej pojawia się właśnie nowy gracz”. Ekspert ocenia, że obecność włoskiego udziałowca w konsorcjum TAP będzie bardzo korzystna dla inwestycji. SNAM będzie sprzedawał gaz kaspijski, więc jest zainteresowany sukcesem TAP podwójnie. We Włoszech Gazprom będzie mieć konkurenta.
Początkowa przepustowość TAP ma wynosić 10 mld m3 rocznie, z możliwością jej zwiększenia do poziomu 20 mld m3.
Akcjonariuszami TAP są: BP (20 proc.), SOCAR (20 proc.), Statoil (20 proc.), Fluxys (19 proc.), ENAGAS (16 proc.) oraz Axpo (5 proc.).