Steinhoff: sprzedaż PKP Energetyka wyjątkowo szkodliwa

9 lipca 2015, 13:00 Energia elektryczna
PKP Energetyka 1

Janusz Steinhoff – były wicepremier i minister gospodarki – w rozmowie z ISBnews podkreślił, że „ewentualna sprzedaż PKP Energetyka funduszowi Private Equity CVC jest niezgodna z interesem państwa, osłabia bezpieczeństwo energetyczne Polski i jest wyjątkowo szkodliwa.”

Według Steinhoffa PKP Energetyka, jako część infrastruktury kolejowej powinna zostać spółką strategiczną skarbu państwa, a w razie sprzedaży jej akcje powinny trafić do PKP PLK lub jednego z polskich koncernów energetycznych.

„Sprzedawane jest aktywo nie tylko strategiczne, ale skazane na sukces, ponieważ działa na rynku regulowanym. Spółka generuje kilkadziesiąt milionów zysku rocznie i nie widzę innych – poza fiskalnymi – powodów jej sprzedaży” – powiedział ISBnews Steinhoff.

Były minister gospodarki zwrócił również uwagę, że inwestor finansowy, który kupi PKP Energetykę, za kilka lat będzie wychodził z tej inwestycji. Nie można wykluczyć, że dopiero wtedy zostanie przejęty przez którąś z polskich grup energetycznych. Steinhoff obawia się powtórzenia przypadku Górnośląskiego Zakładu Energetycznego, który najpierw został sprzedany Vattenffallowi, a potem – za znacznie większe pieniądze – został kupiony przez Taurona – czytamy w informacji ISBnews.

Źródło: CIRE/ISBnews