AtomEnergetyka

Steinhoff: Strategia energetyczna czeka na atom. Czas na zmiany

Fot. BiznesAlert.pl

-Brak decyzji dotyczącej budowy elektrowni jądrowej w Polsce, jak sądzę, blokuje powstanie polityki energetycznej Polski – powiedział Janusz Steinhoff, wicepremier, minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, podczas Kongresu Nowego Przemysłu Expo odbywającego się w Katowicach.

– Dokument polityki energetycznej Polski jest nadal opracowywany, a poprzedni to jeszcze dokument nieistniejącego już Ministerstwa Gospodarki. Brak aktualnego dokumentu to dobieranie taktyki do nie znanych uwarunkowań. Brak postępów w pracach nad tym dokumentem wynika z braku rozstrzygnięcia, jak sądzę, o budowie elektrowni jądrowej, a jej wysokie koszty przekładają się na przedłużające się rozmowy o polityce energetycznej – wskazał Janusz Steinhoff.

Jego zdaniem Polska zrobiła postępy poprzez budowę terminalu LNG oraz rozbudowę połączeń międzysystemowych z sąsiadami, a także rewersów gazowych, co było wymogiem regulacji unijnych. Wskazał, że na import gazu będą wpływały decyzje uczestników rynku. – Czy to będzie gaz z Rosji czy Norwegii? O tym będzie decydował rynek i cena dla uczestników rynku, bo za 10 lat udział PGNiG w rynku nie będzie tak duży jak obecnie – ocenił Steinhoff.

Mówiąc o sektorze węglowym wspomniał, że jeśli nie będzie decyzji o budowie nowych kopalń, to za 30 lat, wszystkie kopalnie w Polsce zakończą żywot. – Stanie się tak jeśli nie zmienimy polityki energetycznej. Będziemy wówczas skazani na import węgla, który już teraz lawinowo narasta – podkreślił. Według niego obecny miks energetyczny nie jest do utrzymania. – Polityka klimatyczna UE jest taka, a nie inna. To zmienia ekonomię wytwarzania. Ostatnie podwyżki cen uprawnień do emisji CO2 pokazują, że dalsze opieranie wytwarzania na obecnym miksie może być nieopłacalne. Utrzymanie miksu w obecnym kształcie jest niemożliwe – powiedział.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X