Steinhoff: Zarżnięto całą branżę górniczą (WIDEO)

25 lutego 2016, 07:30 Energetyka

Ceny węgla kamiennego na światowych rynkach utrzymują się na bardzo niskim poziomie 45 USD za tonę. To cena prawie o połowę niższa niż przed 12 miesiącami. Gdyby utrzymała się w 2016 r., a takie są przewidywania, ten rok byłby fatalny dla polskiego górnictwa, które już 2015 r. zamknęło potężną stratą finansową 2 mld zł.

Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.
Kopalnia Bogdanka. Fot. Wikimedia Commons.

-Górnictwo jest w tak złym stanie, w jakim nie było po 1989 r. i nie widać znaków, które wskazywałyby na poprawę sytuacji – mówi w rozmowie z MarketNews24 Janusz Steinhoff, b.wicepremier i minister gospodarki. – Nie da się uzdrowić sytuacji bez likwidacji trwale nierentownych kopalń.

Od roku kopalnie utrzymują płynność dzięki sprzedaży kopalń i innych aktywów. Rząd dąży do stworzenia Polskiej Grupy Górniczej (tzw. Nowa Kompania Węglowa) z 11 kopalń, ale tylko 3 z nich są rentowne, ale ich rentowność jest bardzo niska. To bardzo złe rozwiązanie, ocenia J.Steinhoff, bo stanowi kontynuację tego, co rządy robiły ostatnimi laty: – Słabe kopalnie utrzymywane były ze środków inwestycyjnych dobrych kopalń. Nie prowadzono opłacalnych inwestycji. – W ten sposób zarżnięto całą branżę.

Źródło: MarketNews24.pl