EnergetykaGaz.

Stępień: Technologie z Australii mogą wesprzeć polskie LNG

Tomasz Stępień / fot. Gaz-System

Wymiana doświadczeń i rozwiązań technologicznych to główny cel wspólnej konferencji GAZ-SYSTEM i Ambasady Australii z udziałem australijskich i polskich firm działających w sektorze gazowniczym.

Polska chce być aktywny graczem

– Branża gazowa w Europie Środkowo-Wschodniej jest jednym z najbardziej perspektywicznych sektorów. Realizowane obecnie inwestycje infrastrukturalne stanowią duży potencjał do wdrażania rozwiązań technologicznych, które nie były dotychczas stosowane w naszym regionie. Dzięki projektom realizowanym przez GAZ-SYSTEM w zakresie rozbudowy infrastruktury przesyłowej i terminalu LNG w Świnoujściu Polska będzie aktywnym i liczącym się graczem na tym rynku – powiedział Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM podczas konferencji „Focus on gas: linking Australia and Central & Eastern Europe”, która odbyła się 15 listopada 2017 r. w Warszawie.

Rozbudowa terminalu zwiększy jego konkurencyjność

Prezes Stępień zwrócił uwagę, że to pierwsze tego typu wydarzenie w regionie, którego celem jest wymiana doświadczeń w zakresie know-how technicznego między przedstawicielami australijskich przedsiębiorstw sektora ropy i gazu a potencjalnymi partnerami z Europy Środkowo-Wschodniej. Podkreślił również, że planowana rozbudowa terminalu LNG pozwoli Polsce pozyskać dodatkowe możliwości odbioru i przesyłu gazu oraz zwiększy konkurencyjność polskiego obiektu.

– Opierając się na obecnym postępie technologicznym w branży LNG, będziemy mogli wybrać optymalną drogę rozwoju infrastruktury i usług terminalu – podkreślił Tomasz Stępień. Zwrócił także uwagę, że rozbudowa świnoujskiego terminalu jest częścią flagowego projektu GAZ-SYSTEM – budowy Bramy Północnej. – To koncepcja, której wdrożenie pozwoli na dywersyfikację źródeł dostaw gazu nie tylko dla rynku polskiego, ale także dla Europy Środkowo-Wschodniej i państw basenu Morza Bałtyckiego – dodał Stępień.

Australia pomoże?

– Cieszymy się, że przedstawiciele australijskiego biznesu są tak licznie obecni na tym ważnym wydarzeniu. Australia jest skoncentrowana na innowacjach i technologii. Wierzę, że współpraca między firmami z Australii i Europy Środkowo-Wschodniej ma duży potencjał – powiedział Paul Wojciechowski, Ambasador Australii w Polsce, Republice Czeskiej i na Litwie.

Wśród zaproszonych gości konferencji znaleźli się przedstawiciele polskiej i australijskiej administracji rządowej, w tym m.in. John Atkins – Przedstawiciel generalny rządu Zachodniej Australii, Piotr Naimski – Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, a także reprezentanci placówek dyplomatycznych oraz największych w regionie firm z sektora gazu ziemnego.

W trakcie konferencji zaprezentowane zostały również kluczowe inwestycje planowane i realizowane przez GAZ-SYSTEM, w tym m.in. rozbudowa Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i Projekt Baltic Pipe.

Konferencja była okazją do pogłębienia i zacieśnienia współpracy z firmami australijskimi oraz zaprezentowanie perspektyw rozwoju polskiego i australijskiego rynku gazu ziemnego. Spotkanie było również platformą wymiany doświadczeń i know-how pomiędzy firmami z Australii i Europy Środkowo-Wschodniej działającymi w branży gazowniczej i sektorach z nią powiązanych (m.in. materiały i urządzenia gazownicze, usługi serwisowe, budownictwo podmorskie, branża LNG).

Uczestnicy mieli okazję do rozmów w formule B2B i zapoznania się z planowanymi inwestycjami w infrastrukturę gazową i LNG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Gaz-System


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X