Stępień: Gazociąg Baltic Pipe będzie na czas

18 kwietnia 2019, 09:00 Energetyka

Miedzy innymi na temat realizacji inwestycji budowy gazociągu Baltic Pipe oraz rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu, a także planu rozwoju sieci na kolejne dziesięć lat, z prezesem Gaz-Systemu Tomaszem Stępniem rozmawiała „Rzeczpospolita”.

Tomasz Stępień. Fot. Gaz-System
Tomasz Stępień. Fot. Gaz-System

Według rozmówcy „Rz” za około rok, bo w drugim kwartale przyszłego roku, powinno zacząć się układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe, a inwestycja ma być gotowa na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 r. Natomiast jesienią 2022 r. gazociąg ma być gotowy do komercyjnego przesyłu gazu,i jak zapewnił prezes Stępień, obecnie nie mamy żadnych przesłanek, by sądzić, że mogłyby nastąpić jakiekolwiek opóźnienia. Koszt całego przedsięwzięcia jest szacowny na 1,6 mld euro, z czego ponad połowa przypada na Gaz-System.

Jeszcze przed zakończeniem budowy Baltic Pipe, bo pod koniec 2021 roku ma zakończyć się inwestycja rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu, dzięki której przepustowość instalacji wzrośnie z obecnych 5 mld m sześc. rocznie do 7,5 mld. Nieco później ma być gotowa bocznica kolejowa do przeładowywania LNG i nowe stanowisko dla statków.

Jak podkreślił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes Gaz-Systemu, poziom wykorzystania mocy terminala w Świnoujściu jest obecnie na poziomie 60 proc. co jest najlepszym wynikiem wśród 22 lądowych obiektów tego typu w Europie. Jednocześnie rozmówca dziennika zaznaczył, że analizowana jest możliwość zwiększenia przepustowości terminala w Świnoujściu nawet do 10 mld m sześc. rocznie.
Z rozmowy prezesa z „Rz” wynika, że trwają również analizy odnośnie inwestycji w pływający terminal LNG, który miałby funkcjonować w okolicach Gdańska. Taka inwestycja wraz z niezbędną infrastrukturą miałaby być gotowa na przełomie lat 2024/2025.

W rozmowie z prezesem dziennik poruszył również temat przygotowanego przez Gaz-System „Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej Gazu na lata 2020-2029”. Jak podkreślił prezes, dokument ten pozwala nam w perspektywie dziesięciu lat uwzględnić potrzeby biznesowe obecnych i przyszłych klientów Gaz-Systemu, a tym samym rozwijać infrastrukturę zgodnie z oczekiwaniami. Prezes Stępień zwrócił między innymi uwagę, że Gaz-System największy potencjał rozwoju widzi w elektroenergetyce. Jednocześnie zaznaczył, że firmy z tej branży zainteresowane przyłączeniem do sieci przesyłowej powinny z dużym wyprzedzeniem rozpocząć rozmowy z operatorem, bo realizacja tego inwestycji może trwać od 12 do nawet 60 miesięcy.

Rzeczpospolita/CIRE.PL