Stępień: Rozwiązywanie problemów kolei w Łódzkiem

9 września 2013, 13:52 Infrastruktura

– W naszym województwie budujemy sieć Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Poszerzy ona możliwości rozwoju jego transportu zbiorowego – twierdzi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. – Pasażerowie będą mogli z niej korzystać począwszy od 2014 r. z Łodzi do 11 miast województwa. Już we wrześniu uruchamiamy wspólny bilet dla łodzian i okolicznych miejscowości. Obejmuje on pasażerów korzystających z tramwajów, autobusów oraz pociągów Przewozów Regionalnych – mówi Stępień. – Za pół roku bilet obejmie także pasażerów tworzącej się Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Według Stępnia na poprawę warunków podróżowania koleją w województwie łódzkim wpłynie także modernizowana obecnie przez PKP PLK sieć kilkunastu dworców. – Zachęcamy lokalne samorządy, by realizowały przy tych dworcach parkingi – mówi.

Według Stępnia obecnie często miasta „odwracają się” od kolei. Dworce znajdują się niekiedy z dala od centrów miast. – Jednak i na to można znaleźć radę. Np. dowożąc na stację mieszkańców specjalnymi ekobusami, jak w płn. Niemczech. Na finansowanie takich rozwiązań można się starać o unijne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego – kończy.