Strategia energetyczna jest prawie gotowa. Czeka na atom?

17 maja 2018, 06:15 Alert
Piotr Naimski
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski; fot. Ministerstwo Energii

– Nowa wersja polityki energetycznej, w nowym zakresie czasowym, jest obecnie przygotowywana. Brakuje jednak jeszcze paru kluczowych elementów – powiedział w Sejmie Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Piotr Naimski.

W Sejmie odbyło się połączone posiedzenie Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz Komisji Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Piotr Naimski przedstawił podczas pierwszego czytania założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz niektórych innych ustaw.

– Nowa wersja polityki energetycznej, w nowym zakresie czasowym, jest obecnie przygotowywana. Wchodząc niejako w rolę Ministerstwa Energii mogę powiedzieć, że nowa wersja polityki energetycznej jest w zasadzie prawie gotowa, jest jeszcze kilka elementów niezbędnych, żeby ją ogłosić i przedstawić całościowo, a taki jest zamiar Ministra Energii, Krzysztofa Tchórzewskiego. Te niezbędne, nieliczne, ale bardzo ważne elementy będą przesądzane w najbliższych miesiącach – powiedział Naimski.

Pytany przez posła Platformy Obywatelskiej Andrzeja Czerwińskiego o część gazową strategii powiedział, że jest ona omawiana i zostanie uwzględniona w całościowej polityce energetycznej. – W rożnych elementach nie ma jeszcze przesądzeń, ale w zakresie dostaw gazu mamy to w zasadzie zdecydowane i jesteśmy na etapie realizacji – wskazał.

W czasie dyskusji poseł Krzysztof Gadowski z PO wskazał, że rozmowę o zmianie przepisów należałoby rozpocząć od przedstawienia strategii dotyczącej gazu w Polsce. Piotr Naimski zgodził się z tym stanowiskiem i wspomniał, że wkrótce ma odbyć się specjalne posiedzenie Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, podczas którego zostanie przedstawiona strategia dotycząca gazu i odbędzie się dyskusja.

Atom będzie niezbędny?

Tego samego dnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Józef Sobolewski przyznał, że jest już gotowa aktualizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Powiedział, że z punktu widzenia formalno-prawnego aktualizacja Polskiego Programu Energii Jądrowej jest gotowa. Zaakceptowało ją ministerstwo energii. Wymaga zaś uzgodnień dotczących modelu finansowego. – To delikatny temat – powiedział Sobolewski. – Ma ona zostać postawiona na radzie ministrów w ciągu dwóch miesięcy.

Bartłomiej Sawicki/Wojciech Jakóbik