Stril Explorer prowadzi badania przy Nord Stream 2

23 stycznia 2020, 14:15 Alert

Norweski statek badawczy Stril Explorer prowadzi monitoring gazociągu Nord Stream 2 – potwierdziła to spółka-operator Nord Stream 2 AG w korespondencji z portalem RBK.

Stril Explorer
Stril Explorer fot. mokster.no

Praca badawcza

Na portalu służącym do śledzenia ruchów statków MarineTraffic.com, w ostatnich tygodniach można było zaobserwować aktywność statku badawczego Stril Explorer, który wykonywał prace w obszarze budowy gazociągu Nord Stream 2.

W przesłanym komunikacie dla portalu RBK, spółka Nord Stream 2 AG potwierdziła, że statek Stril Explorer prowadzi prace badawcze przy Północnym Potoku 2. Zaznaczono, że statek ten nie prowadzi prac budowlanych.

Operatorem statku jest firma MMT Sweden, która od 2015 roku wynajmuje go od norweskiego armatora, spółki Simonem Mokster Shipping. W 2017 roku, Gazprom poprzez Nord Stream AG, podpisał z MMT Sweden zawarł trzyletni kontrakt na monitoring i badanie pierwszych dwóch nitek gazociągu Nord Stream. Kontrola ta polega na wykorzystaniu bezzałogowych pojazdów podwodnych (ROV) oraz na optycznym i technicznym monitoringu stanu technicznego rur. Na podstawie badań określa się, czy zachodzi konieczność przeprowadzenia prac konserwujących.

RBK/Mariusz Marszałkowski

Rosja zostaje sama na budowie Nord Stream 2