Media

Strona internetowa z „newsem” z 5 grudnia ub. r. i Flickr dominują w obsłudze medialnej prezydencji Polski w UE

Zrzut z ekranu parleu2025pl z 5 stycznia 2025 r.

Polska przewodniczy Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2025 r. Najbliższe pół roku to nasz kraj będzie symbolicznie liderem Starego Kontynentu w strukturach UE. „Rotacyjna prezydencja Rady Unii Europejskiej, tradycja głęboko zakorzeniona w historii UE, pozwala każdemu państwu członkowskiemu przewodzić Radzie UE, kierować agendą instytucji i zapewniać ciągłość prac UE” – wyjaśnia ten mechanizm consilium.europa.eu

Po raz pierwszy od wejścia do unijnych struktur w 2004 r. Polska sprawowała prezydencję w Radzie UE w II połowie 2011 r. Wraz z Danią i Cyprem tworzyła tzw. trio prezydencji. W drugiej połowie br. przewodnictwo też przejmie Kopenhaga a za rok Nikozja.

Media wymiaru parlamentarnego prezydencji

Transformacja energetyczna, odporność społeczno-gospodarcza oraz bezpieczeństwo granic – to trzy najważniejsze bloki problemowe prezydencji Polski w UE. Ważne z punktu widzenia naszego kraju są też dynamicznie zmieniające się unijne uwarunkowania cyfrowe, ich część stanowią media oraz ramy prawne działania.

Polska prezydencja ma własną państwową stronę w Internecie –  parleu2025.pl obsługiwaną przez administrację Sejmu i Senatu. Poza wiadomościami po polsku strona jest tłumaczona na angielski i francuski, czyli nie ma tu wszystkich oficjalnych języków Wspólnoty.

„News” sprzed miesiąca

Chociaż strona jest już oficjalnym serwisem polskiego wymiaru parlamentarnego prezydencji nie ma w niej nowych wiadomości (5 stycznia 2025 r.). „Aktualności” w zakładce zaczynają się i kończą na tekście z 5 grudnia 2024 r.

Można tam przeczytać m.in. o wizycie szefowej PE Roberty Metsoli w Polsce. „Wizyta przewodniczącej Metsoli w Warszawie miała związek z przygotowaniami do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 r.” – napisano w serwisie wymiaru parlamentarnego polskiej prezydencji w UE.

Zdjęcia z Flickr

Fotografie i galerie zdjęć są obsługiwane przez serwis Flickr – ”jedną z największych na świecie aplikacji służących zarządzaniu zdjęciami cyfrowymi i udostępnianiu ich online. [Flickr – red.] zapewnia łatwy dostęp do zdjęć osób fizycznych i organizacji za pośrednictwem Internetu” – podaje Wikipedia.

Galerie są już pełne fotografii z gali inauguracyjnej. Na zdjęciach wykonanych przez fotografów Kancelarii Sejmu widać głównie polityków koalicji rządzącej i gości zagranicznych oraz artystów występujących na koncercie. Trudno też tu znaleźć informację o tym, dlaczego na inauguracji nie było prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Na stronie parlamentarnego wymiaru polskiej prezydencji w UE od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. wskazuje się trzy platformy społecznościowe, które wyznaczono do obsługi parlue2025.pl – są to, oprócz Flickr, Instagram i plafroma X.

Praktyczne pouczenia dla mediów

Nie wiadomo na razie dlaczego dokonano takiego wyboru i w obsłudze bloku informacyjnego i dystrybucji zdjęć. Na stronie parleu2025.pl jednym z najdłuższych tekstów jest opis zasad współpracy organizatorów prezydencji z mediami.

Jedna z tych zasad to pouczenie o czasie pracy obsługi medialnej podczas imprez umieszczonych w harmonogramie: „W dni zaplanowane w kalendarzu jako wydarzenia prezydencji pracujemy przez cały czas trwania wydarzenia oraz 60 minut przed jego rozpoczęciem i 60 minut po zakończeniu”.

hub/ MA – BA/ parleu.pl/ consilium.europa.eu/ PE/ Sejm RP/ Senat RP/ Wikipedia


Powiązane artykuły

Nawrocki przyjechał na debatę do Końskich – Trzaskowskiego nie było

„Kandydat PO stchórzył lekceważąc wyborców” – tak nieobecność rywala w Końskich (woj. świętokrzyskie) skomentował Karol Nawrocki. „Wolność słowa jest fundamentem...

Nawrocki będzie na debacie, a Trzaskowski nie; czy kandydat PO obawia się starcia z rywalem?

Debatę prezydencką zorganizowaną przez TV Republika zaplanowano na środę 28 maja o godz. 20:00 na rynku w Końskich. Swój udział...

Po atakach na Karola Nawrockiego CMWP SDP protestuje przeciw nierzetelności dziennikarskiej

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich stanowczo potępia sposób opisywania przez portal Onet rzekomej działalności sutenerskiej kandydata na prezydenta...

Udostępnij:

Facebook X X X