Strupczewski: Elektrownia jądrowa da Polsce czyste niebo

22 lutego 2017, 14:00 Atom
Nuclear_Power_Plant_Cattenom
Elektrownia atomowa w Cattenom. Fot. Wikipedia

Podczas posiedzenia Sejmowego Zespołu ds. Górnictwa i Energii z dnia 22 lutego 2017 roku występowali eksperci i politycy, którzy dyskutowali o przyszłości Programu Polskiej Energetyki Jądrowej w ramach konferencji pt.: „Scenariusze rozwoju energetyki jądrowej w Polsce”.

– Elektrownie jądrowe są bezawaryjna, ale coraz bardziej potrzebne bo kończą się moce węglowe, a źródła odnawialne są kapryśne i nieprzewidywalne – przekonywał prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Energetyki Jądrowej. – Elektrownie jądrowe są narzędziem walki ze zmianą klimatu, co potwierdzają kolejne konferencje klimatyczne. Najważniejszą sprawą jest, że elektrownie jądrowe dają czyste powietrze. Stawką jest kilka miesięcy życia dłużej.

– Wbrew poglądom, że awaria w elektrowni jądrowej powoduje uwolnienie materiałów radioaktywnych, bariery stosowane w tych obiektach są bardzo odporne i rzadko ulegają zniszczeniu. Potrzeba do tego kataklizmu jak w Fukushimie, czyli połączenia trzęsienia ziemi, tsunami i błędu ludzkiego – przekonywał Strupczewski.