font_preload
PL / EN
Alert 22 grudnia, 2014 godz. 10:01   
REDAKCJA

Sukces Exxon Mobil w Argentynie

Exxon Mobil

(Reuters/AP/Rigzone/Teresa Wójcik)

W minionym tygodniu Exxon Mobil poinformował z Argentyny, że drugi odwiert poszukiwawczy ropy i gazu z łupków w argentyńskiej prowincji Neuquen, w zagłębiu Vaca Muerta, dał dobre wyniki. Zagłębie jest jednym z największych na świecie zasobów łupkowych.

Odwiert znajduje się w odległości około 20 km od pierwszego odwiertu, gdzie złoże niekonwencjonalne daje bardzo obiecujące efekty – przy pierwszym teście natężenie przepływu wyniosło 448 baryłek ropy i 1 mln stóp sześciennych gazu dziennie.

Stephen Greenlee, prezes ExxonMobil Exploration Company oświadczył, że podobnie doskonałe wyniki dał drugi odwiert. Oba należą do najlepszych uzyskanych w zagłębiu Vaca Muerta.  To doskonała perspektywa nie tylko dla ExxonMobil i innych inwestorów, ale też dla Argentyny, której deficyt roczny energii kosztuje 7 mld dol. Argentyna na drugie na świecie zasoby gazu łupkowego i czwarte ropy łupkowej. Jednakże zdaniem administracji państwowej i ekspertów ich eksploatacja jest poza możliwościami finansowymi argentyńskich firm energetycznych kontrolowanych przez państwo i samorządy. Exxon Mobil posiada koncesje poszukiwawczo-wydobywcze na obszarze dużej większości ( 85 proc) bloków La Invernada i Bajo del Choique.