Czy Polska jest wystarczająco suwerenna energetycznie? Spięcie

13 października 2023, 07:30 Energetyka

W najnowszym odcinku podcastu Spięcie, Maria Szurowska współpracująca z BiznesAlert.pl rozmawia z dr Szymonem Kardasiem, głównym analitykiem ds. energetyki z europejskiego think tanku European Council for Foreign Affairs (ECFR) o tym, czy Polska jest rzeczywiście suwerenna energetycznie.

ECFR przygotował Indeks Suwerenności Energetycznej, na bazie którego powstał ranking. – Polska w tym rankingu wypada średnio – wskazuje dr Szymon Kardaś. – Jeśli chodzi o kategorię zależności importowej to ona uległa zmianie, ponieważ zdywersyfikowaliśmy źródła importu. Natomiast nadal nie zmniejszyliśmy samego uzależnienia od importu – podkreśla.

Sama definicja suwerenności energetycznej nie jest kwestią jednoznaczną. – Można przyjąć bardzo konserwatywną definicję bezpieczeństwa energetycznego, która sprowadza się do dostępności fizycznej i cenowej surowców energetycznych. Jest jednak też drugie podejście, które do tych elementów dorzuca też aspekty związane z ceną środowiskową czy klimatyczną – tłumaczy dr Kardaś.

Jak w tym wszystkim odnaleźć się i zdefiniować najkorzystniejsze dla danego kraju postulaty polityki energetycznej? Tego dowiedzą się państwo z najnowszego Spięcia, które można znaleźć na platformach Youtube, Spotify oraz SoundCloud.