AlertWszystko

Świat nie ma chce współpracy z Gazpromem przez sankcje. „Rynek azjatycki to mit”

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Chociaż rosyjski Gazprom nie został objęty sankcjami zachodnimi, to inwestorzy są sceptyczni odnośnie inicjatyw tej firmy. Gazprom zbiera już środki kredytowe na dofinansowanie spółek-córek z Wielkiej Brytanii i Singapuru, w tym Gazprom Marketing and Trading, które miało otworzyć jego działalność na singapurskiej giełdzie. Rosjanie chcieli tam sprzedawać gaz, by zmniejszyć zależność od rynku europejskiego.

Anonimowy rozmówca Reutersa stwierdza, że w tym przypadku „podobnie jak przy każdej umowie z Rosjanami, doszło do obniżenia wartości i skali”. Bankier uznaje, że „to mit, że istnieje rynek azjatycki dla Rosji, jest na to mały apetyt”.

Z umowy z Gazprom M&T wycofał się już tajwański bank Chang Hwa Commercial Bank. Zaproszenie dla nowych inwestorów azjatyckich pozostało bez odpowiedzi.

– To rosyjska firma. Nie ważne, gdzie jest zainteresowana, patrzymy tylko na jej udziałowców. Obecnie najmniejsze powiązania z Rosją powstrzymują nas od transakcji. Polityczne ryzyko jest trudne do przewidzenia – mówi rozmówca Reutersa.

Większe zainteresowanie współpracą z Rosjanami wykazują Europejczycy, bardziej powiązani z tą firmą. Cytowani przez Reutersa bankierzy z Starego Kontynentu mają mniej wątpliwości, ale i tak nie chcą pożyczyć pieniędzy dla Gazprom M&T.

Jak informowaliśmy w styczniu, Gazprom Marketing and Trading Singapore podpisał długoterminową umowę na handel gazem skroplonym z projektu Jamał LNG. Opiewa on na 20 lat i dostawy w ilości 2,9 mln ton LNG rocznie. Gazprom podaje, że większość surowca trafi do klientów hinduskich a cena będzie uzależniona od ceny ropy naftowej.

Projekt terminala Jamał LNG jest realizowany przez rosyjski Novatek (60 procent akcji), francuski Total i chińskie CNPC (po 20 procent). Ma zapewnić przepustowość 16,5 mln ton LNG rocznie ze złoża Południowe Tambejskoje, którego wydobycie ma ruszyć w 2017 roku. Zasoby gazu na tym obszarze mają wynosić do 907 mld m. sześc. Z tej ilości do 3 mln rocznie może przejąć Gazprom na mocy umowy ze spółką-córką Novateku – Jamał Trade z 23 maja 2014 roku.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X