Światy równoległe na Kongresie 590. Orlen, Lotos i PGNiG promują fuzję na zielony…gaz (RELACJA)

5 października 2021, 13:15 Energetyka

Transformacja energetyczna Polski wymaga wielkich inwestycji. Orlen, Lotos i PGNiG zgodnie optują za stworzeniem koncernu multienergetycznego, który ułatwi ten proces między innymi dzięki gazowi odnawialnemu.

Koncern multienergetyczny na Kongresie 590. Fot. Wojciech Jakóbik
Koncern multienergetyczny na Kongresie 590. Fot. Wojciech Jakóbik

– Nowy koncern multienergetyczny będzie miał zdywersyfikowany dochód. Tylko taka struktura pozwoli nam patrzeć odważnie na przyszłość sektora rafineryjnego. Za chwilę głosujemy w tej sprawie. Miejmy nadzieję, że nasz koncern z PKN Orlen, Grupą Lotos i PGNiG będzie mógł tworzyć przyszłość tej branży – mówił Krzysztof Nowicki, wiceprezes Grupy Lotos podczas Kongresu 590.

Ogłaszając ambicję dekarbonizacji netto Grupa Orlen zadeklarowała, że chce zmienić biznes i stworzyć taki, który nie obciąża środowiska, a także jest zgodny z oczekiwaniami klientów oraz regulatorów – Karol Wolff z biura strategii i projektów strategicznych PKN Orlen. – Budowa koncernu,  który będzie wspierał rozwój segmentów niskoemisyjnych, rozwój OZE w energetyce czy paliw alternatywnych w transporcie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych na projekty jak morskie farmy wiatrowe – powiedział. – Potrzebujemy też funkcjonowania w dwóch światach równoległych. Jesteśmy w stanie zdywersyfikować dostawy energii elektrycznej, ale tempo zmian w systemie pojazdów jest nie do końca uzależnione od naszych decyzji – dodał. Jego zdaniem przez 10-20 lat nie uda się pełna transformacja energetyczna transportu.

– Energetyka i ciepłownictwo przez dużą presję dekarbonizacyjną będą przechodzić przez szybką transformację energetyczną. Jedynym źródłem zapewniającym to tempo jest paliwo gazowej – mówił Artur Cieślik, wiceprezes PGNiG do spraw strategii i regulacji. – Gaz zapewnia stabilność systemu i bezpieczeństwo energetyczne a także stabilne ciepłownictwo – dodał. Jego zdaniem szansa to gazy odnawialne jak wodór i biometan rozwijane wspólnie przez koncerny wymienione wyżej.