AlertAtomEnergetykaŚrodowisko

Rusza ofensywa obrońców atomu. Kto pójdzie za Francją i Polską w sporze o taksonomię?

Hinkley Point B / fot. EDF Energy

Hinkley Point B / fot. EDF Energy

Francja zamierza zebrać koalicję państw z udziałem Polski do wpisania atomu do taksonomii unijnej, czyli umożliwienia jego finansowania jako technologii zrównoważonej wspierającej ochronę klimatu. Wcześniej broniła go w tej roli Polska i Holandia.

Francuzi zwrócili się do stworzenia wspólnego stanowiska państw, które będą bronić atomu w taksonomii w obliczu kryzysu cen energii w Europie. Energetyka jądrowa ma pomóc je obniżać. Francja chce także zbadać dlaczego dotychczasowe umowy gazowe w Europie nie uchroniły jej przed rekordowymi cenami tej jesieni. – Powinniśmy lepiej koordynować zakupy gazu by poprawić naszą siłę negocjacyjną – przekonuje.

Paryż ma także opowiadać się za reformą hurtowego rynku energii, który powinien lepiej wiązać koszty energii ponoszone przez klientów ze średnią ceną jej wytworzenia w poszczególnych krajach unijnych. Chce takżę dywersyfikacji źródeł energii w Europie i zmniejszenia zależności od krajów eksportujących gaz tak szybko jak to możliwe poprzez inwestycje w dekarbonizację, biomasę, odnawialne źródła energii. Co ważne, Francuzi opowiadają się za bardziej przewidywalną zmianą ceny emisji CO2 w systemie handlu emisjami EU ETS w celu ograniczenia wahań na rynku uniemożliwiających inwestycje firmom energetycznym.

List Francji zatytułowany: „Dlaczego my, Europejczycy, musimy traktować energetykę jądrową na równi z innymi źródłami niskoemisyjnymi”, pod którym mogą się podpisać inne kraje broniące atomu, ma pojawić się w prasie europejskiej jeszcze w tym tygodniu. Jego sygnatariusze będą przekonywać, że ochrona środowiska i walka z drożyzną na rynku energii nie przyniosą skutków bez energetyki jądrowej, jako opłacalnej, stabilnej technologii dającej niezależność w energetyce.

Przeciwnicy atomu jak Austria i Niemcy domagają się zablokowania wsparcia unijnego atomu i wykreślenia go z taksonomii wbrew opinii połączonej komisji badań (JRC) przy Komisji Europejskiej. Holendrzy zapowiedzieli już, że poprą wpisanie atomu do tych regulacji.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Niemcy mogą uderzyć w atom w Polsce, więc nie warto spierać się z Francją


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X