Budowa pierwszych małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce może ruszyć rok-dwa po rozpoczęciu takiej inwestycji przez kanadyjską firmę Ontario Power Generation (OPG), czyli w 2026-2027 roku, poinformował prezes Synthos Green Energy Rafał Kasprów. Zapowiedział on również inwestycje spółki w wodór.
Budowa SMR w Polsce
– Plan OPG zakłada rozpoczęcie budowy w styczniu 2025 roku i oddanie gotowego reaktora pod koniec 2028 roku. Nie widzę powodu, dla którego nie mielibyśmy ruszyć z budową w Polsce rok-dwa lata później, przy założeniu sprzyjającego otoczenia regulacyjnego – powiedział Kasprów w rozmowie z ISBnews.
Jak podkreślił, w ramach konsultacji społecznych Synthos Green Energy wraz z grupą doradców opracował i przedstawił Ministerstwu Klimatu i Środowiska (MKiŚ) propozycję zmian w prawie atomowym, które miałyby usprawnić i ułatwić proces licencjonowania i budowy takich instalacji.
– Trudno, żeby przepisy traktowały identycznie wielkie reaktory o mocy 1 GW i mikroreaktory o mocy 15 MW – wyjaśnił.
Synthos Green Energy to spółka zależna Synthosu, której działalność skupia się na trzech obszarach: rozwoju małych reaktorów jądrowych (SMR), morskiej energetyki wiatrowej (offshore) oraz produkcji wodoru.
Wodór od Synthosu
– Przedstawiliśmy projekt dotyczący budowy w Oświęcimiu instalacji o mocy 1 400 ton wodoru rocznie w ramach programu Important Projects of Common European Interest (IPCEI), czekamy na notyfikację Brukseli – powiedział Kasprów.
Jak zaznaczył, w odróżnieniu od elektrolizy wykorzystującej źródła odnawialne, której efektywność nie przekracza 20%, projekt Synthos Green Energy wykorzystuje parę wysokotemperaturową, np. z reaktora SMR, dzięki czemu efektywność rośnie do 60 procent.
– Instalacja będzie pilotażowa, ale naszym założeniem jest, aby od początku była konkurencyjna i produkowała wodór nie tylko na potrzeby zakładu Synthosu. Wartość tej inwestycji szacujemy na 32-34 mln euro – dodał Kasprów.
ISB News/Michał Perzyński