Syryjska armia używa zaawansowanej broni rosyjskiej. Chce kupić trzydzieści Jaków-130

18 września 2015, 12:54 Alert
Jak-130_0649
Źródło: pl.wikipedia.org

(The Tower/Reuters/Patrycja Rapacka)

Według ustaleń mediów, syryjska armia używa już zaawansowanej broni rosyjskiej. Kreml jest coraz bardziej zaangażowany w wojnę domową w państwie syryjskim.

Dostarczana broń dla Syrii jest bardzo skuteczna i celna. Specjaliści Reutera mają podobną opinię o wszystkich nowych typach dostarczanych armii prezydenta Baszara al-Assada.

Źródło Reutera podaje, że żołnierze syryjscy są dobrze przeszkoleni w użyciu nowych środków walki. Fakt ten dowodzi, że Rosja już od bardzo dawna jest zaangażowane w działania militarne i szkoleniowe w Syrii. Podano także informację, że rosyjscy żołnierze biorą bezpośredni udział w działaniach zbrojnych.

Sekretarz stanu USA John Kerry miał ostrzec ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, że dalsze wspieranie Assada grozi eskalacją konfliktu. Z pewnością będzie to też tematem rozmów z izraelskim premierem Benjaminem Netanyahu podczas jego zbliżającej się wizyty w Moskwie.

Według nieoficjalnych doniesień, Syria chce kupić od Rosji 29 samolotów Jak-130, mogących służyć zarówno do celów szkoleniowych, jak i do wykonywania bombardowań. Nieznane są aktualne możliwości bojowe rosyjskiego kontyngentu w Syrii (napływa coraz więcej zdjęć uzbrojenia rosyjskiego z terytorium syryjskiego), ale z pewnością wpłynie on na dynamikę wydarzeń na Bliskim Wschodzie.