Energetyka

Systemy antydronowe polskiej firmy z Gdyni ochronią litewską energetykę

Litewskie ministerstwo obrony ogłosiło, że zakupi polskie systemy antydronowe / Fot: kam.lt

Litwa kupi systemy wykrywania i neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych polskiego producenta Advanced Protection Systems SA do ochrony strategicznych obiektów energetycznych w kraju – poinformowało w komunikacie litewskie ministerstwo obrony.

Litewski resort podkreślił, że nie podał kwoty transakcji, gdyż pozwoliłoby to zidentyfikować liczbę kupionych systemów.

Polska pomoże wzmocnić zdolności obronne Litwy

To istotny krok „wzmacniający zdolności obronne państwa, szczególnie w obliczu dynamicznego rozwoju technologii dronów i zagrożeń dla infrastruktury krytycznej” – podkreśliła w komunikacie ministra obrony Dovile Szakaliene.

„W przypadku agresji wojsko litewskie przejmie kontrolę nad systemami antydronowymi (…) i zintegruje je z ogólnym systemem obrony powietrznej” – dodała.

Stacjonarne systemy antydronowe mają zapewnić m.in. stałe wykrywanie bezzałogowych statków powietrznych i ich operatorów oraz zapobiegać przedostawaniu się ich na tereny chronione.

Ochrona strategicznej infrastruktury energetycznej jest jednym z naszych najważniejszych zadań, zwłaszcza w napiętej obecnie sytuacji geopolitycznej” – podkreślił cytowany w komunikacie minister energetyki Żygimantas Vaicziunas, dodając, że „powinniśmy być przygotowani na różne scenariusze, dlatego fizyczna ochrona infrastruktury jest niezwykle ważna”.

Gdyńska firma zwycięzcą przetargu

W przetargu na zakup systemów antydronowych wzięło udział trzech dostawców. Wybrana została polska firma Advanced Protection Systems SA z Gdyni, której „sprzęt spełnia wszystkie wymagania” – przekazał litewski resort obrony.

W komunikacie resortu obrony podano, że systemy tego producenta wykorzystują zaawansowane technologie wykrywania, takie jak radary, detektory fal radiowych, czujniki optyczne i podczerwieni.

Neutralizacja dronów będzie możliwa dzięki środkom walki elektronicznej, rozwiązaniom kinetycznym oraz metodom zakłócania lub blokowania sygnału GPS.


Powiązane artykuły

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...

Udostępnij:

Facebook X X X