Szczerski: Cała Grupa Wyszehradzka jest przeciwna Nord Stream 2

11 października 2018, 13:30 Alert

Polska i Słowacja są liderami jeśli chodzi o opinie o Nord Stream 2, pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej – Węgry i Czechy – nie działając w ramach tego projektu wspierają nasze krytyczne stanowisko ws. budowy tego gazociągu – stwierdził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Szef Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Fot.: KPRP
Szef Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Fot.: KPRP

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej

W czwartek w Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji rozpoczął się dwudniowy szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).

Szczerski pytany przez dziennikarzy, czy grupa V4 uzgodniła wspólne stanowisko ws. budowy gazociągu Nord Stream 2 odpowiedział: „Polska i Słowacja, jest tu czempionem, jesteśmy liderami, jeżeli chodzi o opinie na temat Nord Stream 2. Pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej przyjmują nasze stanowisko do wiadomości i nie działając w ramach projektu Nord Stream 2 wspierają nasze stanowisko krytyczne” – zaznaczył Szczerski. Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że żaden z krajów Grupy V4 „nie deklaruje uczestnictwa w projekcie Nord Stream 2 i nie będzie jego beneficjentem”.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Gazociąg o zdolności przesyłowej 55 mld m sześc. gazu rocznie. Według obecnego harmonogramu ma być gotowy do końca 2019 r. Jedynym właścicielem Nord Stream 2 jest Gazprom, partnerami finansowymi w przedsięwzięciu są europejskie firmy: Engie, OMV, Shell, Uniper i Wintershall.

Polska Agencja Prasowa