EnergetykaInnowacje

Szczyrek: PIK to bezpieczna łączność dla energetyki

Jan Szczyrek, członek zarządu MindMade Sp. z o.o. podczas wystąpienia w trakcie EuroPOWER 2019 / fot. BiznesAlert.pl

Sektor energetyczny coraz częściej korzysta z nowoczesnych technologii. Inżynierowie Grupy WB ze spółki MindMade opracowali system który: rozwiązuje problemy energetyki w zakresie łączności bez ponoszenia wielkich nakładów czasowych i finansowych, jak też pozwala integrować obecnie działajcie systemy oraz podnosi funkcjonalność – mówił Jan Szczyrek, członek zarządu MindMade Sp. z o.o. podczas 29. Edycji Konferencji EuroPower. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

– PIK (Platforma Integracji Komunikacji) to system, który pozwala na integracje zupełnie niekompatybilnych ze sobą systemów łączności. Dzięki niemu gwarantujemy m.in. łączność z dyspozytorką. Łączymy ze sobą wiele stanowisk dyspozytorskich z możliwością utworzenia dyspozytora nadrzędnego. Mamy możliwość jednoczesnego wykorzystywania różnorodnych środków łączności w jednym systemie np. DMR, Tetra, Analog czy GSM. Możliwa jest także integracja z LTE-450 – powiedział Szczyrek.

Zaznaczył, że system PIK zapewnia pełen zakres mobilności. Przez to sieci komórkowe mogą być wykorzystywane z nieograniczonym zasięgiem. – To pozwala na niski koszt wdrożenia i utrzymania oraz krótki czas uruchomienia. Ponadto dyspozytorski moduł geolokalizacji jest wyposażony w dowolne mapy, odwzorowanie ruchu pojazdów, pracowników i elektronicznych zabezpieczeń wraz z historią ich lokalizacji. Możliwa jest również archiwizacja streamingu obrazów z kamer IP – mówił przedstawiciel MindMade. Dodał, że z takich rozwiązań może skorzystać sektor energetyczny. Podkreślił przy tym, że system posiada odpowiednie systemy bezpieczeństwa. – Bezpieczeństwo dostępu usług było jednym z naszych głównych idei, na którą chcieliśmy postawić. System archiwizuje na serwerach wszystkie funkcje i czynności, z metadanymi czasu i miejsca. Ponadto dane są przesyłane w zaszyfrowanych tunelach VPN, bazująca na algorytmach IPsec, o długości klucza 128 bitów – dodał.

Według przedstawiciela MindMade system PIK umożliwia bezpieczny, sieciocentryczny dostęp do informacji z wewnętrznych systemów organizacji, baz i rejestrów użytkowników. – Chcemy, aby usługa była dostępna wtedy, kiedy jej potrzebujemy – podkreślił.

Minmade istnieje od 2010 roku. Należy do Grupy WB, która jest największym polskim koncernem z udziałem Skarbu Państwa (Polski Fundusz Rozwoju ma w nim 25 procent udziału wraz z kontrolą przepływu kapitału).

PIK: Łączność dla energetyki z nagrodą EUROPOWER 2019


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X