Szczyt Putin-Xi: oficjalne komunały i nieoficjalne rozmowy o nieistniejącym gazociągu

19 października 2023, 06:00 Alert

Rozmowy o energetyce Xi-Putin nie przyniosły konkretów, ale w części oficjalnej nie zabrakło komunałów o konieczności wzmocnienia współpracy wobec sankcji Zachodu. Część nieoficjalna miała być poświęcona „szczegółowym negocjacjom” w sprawie gazociągu Siła Syberii 2, który wciąż nie został przesądzony.

Władimir Putin i Xi Jinping. Fot.: Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej.
Władimir Putin i Xi Jinping. Fot.: Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Prezydent Rosji Władimir Putin miał negocjować ze swym chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem na temat gazociągu Siła Syberii 2 oraz innych przedsięwzięć w energetyce z udziałem firm z Chin oraz Rosji. Szczyt Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli Inicjatywy Pasa i Szlaku, w Pekinie był okazją do roboczego śniadania z udziałem przywódców Chin oraz Rosji, a także przedstawicieli ich sektora energetycznego, trwającego półtorej godziny.

Rosyjski portal Neftegaz.ru komunikuje, że Putin odbył „szczegółowe negocjacje” z Xi na temat gazociągu Siła Syberii 2. Jeden z tematów który miał paść podczas spotkania to projekt gazociągu Siła Syberii 2, czyli nowego połączenia między Chinami a europejską bazą surowcową Rosji, przez Mongolię, o przepustowości 50 mld m sześc. rocznie. Jednakże nie został on poruszony w otwartej części spotkania, w której jedynie zostało potwierdzone zainteresowanie wszystkich chętnych realizacją tego przedsięwzięcia. Przewodniczący Xi Jinping podkreślał znaczenie rozwoju relacji dwustronnych oraz rosnącego obrotu handlowego zbliżającego się do celu 200 mld dolarów rocznie. Putin mówił o znaczeniu tej współpracy wobec „trudnych warunków”, to znaczy reżimu sankcji Zachodu za inwazję na Ukrainę. Putin przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że poruszył z Xi szeroki wachlarz tematów. Nie ujawnił szczegółów na ten temat.

Budowa gazociągu Siła Syberii 2 nie jest przesądzona. Trwają rozmowy o jej trasie. To przedsięwzięcie pozwoliłoby przekierować część eksportu utraconego w Europie przez kryzys energetyczny podsycany przez rosyjski Gazprom do Państwa Środka. Nie ma deklaracji o zaangażowaniu finansowym Chin, które pozwoliłoby nie obciążać jego kosztami w całości Rosjan, jak było w przypadku Siły Syberii, która działa i jest połączona ze złożami wschodniosyberyjskimi, nie dając Rosjanom dywersyfikacji rynków zbytu. Nie ma rozstrzygnięć w tej sprawie. Przedstawiciele Kremla przyznawali przed wizytą Putina w Pekinie, że nie należy się spodziewać nowych rozstrzygnięć podczas szczytu Pasa i Szlaku.

Kommiersant / TASS/ Neftegaz.ru / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Gazpromu zwrot do Azji po dekadzie wciąż nie może nadejść (ANALIZA)