Szef CIA: Chiny są cichym partnerem Putina na Ukrainie

15 kwietnia 2022, 10:00 Alert

– Chiny pracują jako cichy partner prezydenta Władimira Putina w jego wojnie z Ukrainą – powiedział dyrektor CIA (Centralna Agencja Wywiadowcza) William Burns. Dodał, że jego agencja nigdy nie miała do czynienia z rywalem, który, tak jak Chiny, stara się wyprzedzić Stany Zjednoczone w każdej możliwej dziedzinie, od cyberprzestrzeni po militaria.

Dyrektor CIA William Burns | Fot. flickr
Dyrektor CIA William Burns | Fot. flickr

– Chiny pracują jako cichy partner prezydenta Władimira Putina w jego wojnie z Ukrainą. Wola Ukraińców jednak nie słabnie, a Rosja wyrządziła sobie ogromną krzywdę tym atakiem – mówi William Burns.

Zdaniem Burnsa, ważną rolę w konflikcie odgrywają Chiny, które starają się wyprzedzić USA w każdej dziedzinie i wykorzystają do tego każdą okazję. – Od siły ekonomicznej po potęgę militarną i od kosmosu po cyberprzestrzeń. Jako służba wywiadowcza nigdy nie mieliśmy do czynienia z takim przeciwnikiem – przyznał.

Burns podkreślił, że obecnie głównym zadaniem CIA jest uniknięcie trzeciej wojny światowej. – Biorąc pod uwagę desperację prezydenta Putina i jego dotychczasowe niepowodzenia militarne, nikt z nas nie może lekceważyć zagrożenia użycia taktycznej broni jądrowej – oświadczył Burns.

Stany Zjednoczone kilkukrotnie krytykowały Chiny za odmowę potępienia rosyjskiego ataku na Ukrainę i głośno ostrzegały Pekin przed udzielaniem Kremlowi wsparcia militarnego.

Anadolu Agency/Jędrzej Stachura

Perzyński: Wojna w Ukrainie to też katastrofa ekologiczna